Recenzia Hewlett-Packard ProBook 6450b (WD777EA)
Technické parametre:
14“ HD+(1600x900) matný displej s LED podsvietením
Windows 7 Professional 64bit
Intel Core i5 450 (dual-core, 2.4GHz resp. 2.66GHz Turbo, TDP 35W)
Intel HM57 Express chipset
Intel HD graphics
4 GB 1333 MHz DDR3 SDRAM
500 GB 7200 ot./min. SATA II (Toshiba MK5056GSY)
Broadcom 4313 802.11b/g/n, Bluetooth 2.1 +EDR
DVD+/-RW HP TS-L633N
6-článková 55Wh batéria
Rozmery (Š x H x V): 33,9 X 23,62 X 3,38 cm
Hmotnosť: 2,26 kg
Orientačná cena 920€ s DPH
stránka výrobcu:
http://h10010.www1.hp.com/wwpc/sk/sk/sm/WF06b/321957-321957-64295-3955552-3955552-4173642-4223532.html
Úvod:
Relatívne vysoká cena, nič si na tom nezahrám, integrovaná grafika, dizajn nie je „in“, proste notebook o ničom. Ľudia ktorí majú tieto pocity po prečítaní špecifikácií tohto stroja nie su jeho cieľovou skupinou čo často nechápu. Notebooky boli od počiatku zamýšľané ako prenosné počítače v časoch keď boli počítače určené len na prácu a o 3D hrách ani nechyrovali. Vtedy sa jednalo o ťažkopádne, nijak prekvapivo výkonné stroje ktorých výdrž bez životodarnej zásuvky by dnes nikoho neohúrila. Podľa tohto určenia sa odvíjalo aj ich zdokonaľovanie, užívatelia žiadali dlhší čas nezávislosti na zásuvke, odolnejšie šasi, ktoré vydržalo aj občas nie práve šetrné zaobchádzanie, stroje mali zvládať firemné prezentácie produktov, mali byť kanceláriou v pohybe a teda si s náročnejšími aplikáciami pýtali aj viac výkonu. Nie je to však len o pohodlí pre aplikácie, ale vo výsledku sa má jednať najmä o pohodlie užívateľa, ktoré ma zabezpečiť či už pohodlná, dobre rozvrhnutá klávesnica, neustále užívané polohovacie zariadenie a rovnako tak aj vhodne a ľahko prístupné porty a konektory. Toto je stručná charakteristika toho čo považujem za bussiness class notebook resp. notebook vo svojom pôvodnom význame z môjho pohľadu.
Čo nám to z HP vlastne poslali?
Po otvorení balenia na nás čaká notebook samotný, zabalený v priehľadnom igelite, nejaké tie klasické príručky a manuály vo viacerých jazykoch(slovenčina, čeština, angličtina) a samozrejme sieťový adaptér.
Dodávaný je adaptér s výkonom 65W.
Oproti môjmu predchádzajúcemu HP Compaq 6715b poslali relatívne veľké množstvo CD/DVD médií, až 6 kusov, v prípade 6715b boli chlapci z HP skúpejší a poslali iba 3 (2x inštalačné CD Windows XP SP2(Eng a Cz) + jedno cd s ovládačmi).
Notebook samotný, konštrukcia a rozloženie portov
Už pri prvom poťažkaní je cítiť kvalitnejšie spracovanie a i keď je hlavným materiálom plast, notebook pôsobí robustne. (podľa toho čo sa ku mne donieslo tak vnútornú výstuž tela má na starosti rám z horčíkovej zliatiny ktorú možno vidieť po vybratí batérie)
Spôsob uchytenia veka dovoľuje jeho otváranie až o 180°. Potešujúcou správou je že materiálom z ktorých sú vyrobené pánty je kov a nie ako tomu bohužiaľ často býva plast. Zatvorené veko je držané poistkou a teda nemôže dôjsť k nechcenému otvoreniu a zapadnutiu predmetu medzi klávesnicu a displej ktorý by ním mohol byť poškodený. Vyklápanie veka je tuhé, vďaka čomu dobre drží v želanej pozícii čo človek ocení najmä pri používaní počas cestovania. Tuhosť veka však nevyžaduje použitie oboch rúk.
„dy“??? žeby mi predali iné?
Veko samotné ma jednoduchý dizajn. Jednoliatu sivú plochu dopĺňa iba striebornosivé logo hp, pod ktorým sa nachádza malý nápis ProBook.
Na ľavej strane sa nachádza(zľava doprava) výduch ventilácie, Displayport, 2xUSB2.0, kombinovaný USB/eSATA port, Express Card 54 slot a konektory pre slúchadlá a mikrofón.
Čelná strana obsahuje iba štyri indikačné diódy a poistku veka.
Na pravej strane sa nachádza DVD mechanika spolu s čítačkou pre pamäťové karty(SD(HC), MS/Pro, MMC, xD), štvrtý USB 2.0 port, IEEE1394a, modem a Kensington lock.
Zadná strana ukrývaRJ45 port gigabitovej LAN, analógový D-Sub výstup a napájací konektor.
Zospodu vidno konektor pre dokovaciu stanicu, konektor s kritkou pre prídavnú batériu, prístup k pevnému disku, operačnej pamäti, Bluetooth a Wi-Fi modulu a samozrejme nasávacie prieduchy pre chladenie.
Displej
Displej bol jedným z dôvodov prečo som sa ohliadol práve po tomto modeli. Jeho uhlopriečka je 14“ a má širokouhlé(16:9) rozlíšenie 1600x900 pixelov, ktoré poskytuje dostatok pracovnej plochy. V dnešnej dobe prevažuje rozlíšenie 1366x768 ktoré vídať na notebookoch s displejmi o uhlopriečke až 16“. Niektorým sa zdá byť na 14“ displej rozlíšenie 1600x900 veľa, väčšinou to však tvrdia tí ktorí s ním nemali možnosť seriózne pracovať aspoň niekoľko hodín. Jedná sa však o každého subjektívny názor, tým mojim je, že toto rozlíšenie je na 14“ a 15“ notebooky akurát.
Veľkým kladom, najmä pri používaní v exteriéry, je jeho povrchová úprava, je matný!
Nad displejom sa nachádza 2Mpx webkamera vedľa ktorej je umiestnená indikačná dióda ktorá svieti pokiaľ sa webkamera používa.
Klávesnica a touchpad
Klávesnica je určite silnou stránkou ProBook b-sérií a série Elitebookov od HP. Layout je vydarení a praktický, šípky oddelené od ostaných kláves, po štvoriciach zoskupené F klávesy.
Klávesy samotné majú ostro znížené okraje čoho dôsledkom je dobrá hmatová orientácia medzi klávesmi. Prehýbanie klávesnice pri písaní je minimálne resp. žiadne. Písanie samotné povežujem za pohodlné.
Nad klávesnicou sa nachádza pás kde nájdeme tlačidlo pre zapnutie notebook, rýchle spustenie poštového klienta v prostredí Windows/spustenie HP QuickLook, rýchle spustenie prehliadača v prostredí Windows/spustenie HP QuickWeb, tlačidlo pre vypnutie zapnutie bezdrôtových rozhraní(Wi-Fi a BT), dve indikačné diódy pre Capslock a Numlock, tlačidlá pre ovládanie hlasitosti. Okrem tlačidla na vypnutie sú však všetky len dotykovými senzormi. V tme by ich hmatová dostupnosť teda nulová, našťastie sú však neustále podsvietené. Mierna škoda že toto podsvietenie sa nedá vypínať vzhľadom na to, že v tme môže pôsobiť mierne rušivo.
Čo by však potešilo je podsvietenie resp. osvietenie klávesnice lampičkou nad displejom.
Touchpad je Synaptics V7.2. Jeho veľkosť hodnotím priemerne, je síce dostačujúci, ale väčší(najmä čo sa výšky týka) by určite potešil. Povrch je matný a príjemný na dotyk aj pohyb prsta. K touchpadu prislúchajú dve tlačidlá v konštrukcii typu „trapdoor“ s rovnako príjemným povrchom. Ich stláčanie je tiché a neprejavuje sa žiadnym výrazným rušivým kliknutím.
V pravom dolnom rohu sa nachádza ešte snímač odtlačkov prstov.
Čo by som HP vytkol je absencia trackpointu v modeloch pre náš región. Nie je to nič čo by množstvo užívateľ doslova vyžadovalo, jeho prítomnosť by však potešila.
Výkon
Grafický výkon zhrnie troma slovami, Intel HD graphics. Človeka ktorý si vyberie notebook s touto grafikou nezaujíma jej výkon, ktorý i keď sa oproti predchádzajúcej generácii pohol k lepšiemu, sa stále pri súčasných hrách dá považovať za nízky. Podstatné pri tomto grafickom čipe je však to, že je schopný akcelerovať aj HD video aj v 1080p rozlíšení pri minimálnom vyťažení procesora.
Výkon procesora je na tom však o poznanie lepšie. Jedná sa o Intel Core i5 450. Dvojjadrový procesor s podporou Hyperthreading a frekvenciou 2,4GHz resp. až 2.66GHz pri Turbo mode. Myslím že o súčasnej generácii Intel Core i5 procesorov už bolo v recenziách povedané dosť. Ja si dovolím len strohé porovnanie s u mňa predchádzajúcim AMD Turion X2 TL-64 2.2Ghz s 2GB RAM pri benchmarku Cinebench R11.5 a prevode cca hodinového videa v programe ConvertXtoDVD 3.
Oba stroje dostali rovnaké podmienky čo sa týka softvéru t.j. Windows 7 Professional 64 bit, zapnutý Comodo firewall, antivírus vypnutý, žiadne iné aplikácie neboli spustené. Toto sú výsledky:
Prevov videa v ConvertXtoDVD, čas[mm:ss] (menej je lepšie)
Skóre v Cinebench[cinebench score] (viac je lepšie)
Softvérová výbava
Notebook bol dodaný s predinštalovaným operačným systémom Microsoft Windows 7 Professional 64bit s možnosťou výberu jazyka SK/CZ/EN.
Väčšina výrobcov nabalí systém aj rôznym balastom s miliónom programov v 30 dňových trial verziách. HP bohužiaľ nie je výnimkou. Už tesne pred dokončením inštalačného procesu operačného systému na vás vyskočí okno ponúkajúce inštaláciu McAfee antivírusu na 30 dní zdarma, našťastie môžete odmietnuť a teda sa ho zbaviť ešte skôr ako sa nainštaluje(samozrejme pokiaľ nemáte záujem ho používať). Stálicou v tomto obore je 30 dňová trial verzia kancelárskeho balíka Microsoft Office, ktorá ani tu nechýbala. Ďalej tu máme PDF Complete v nejakej osekanej verzii atď.
Bál som sa, že rovnako nepoužiteľným balastom bude aj softvér priamo od HP. Ten sa však dá považovať za konečne niečo aspoň z časti užitočne, umožňuje rozšírené zabezpečenie systému za pomoci odtlačkov prstov, hesla alebo SmartCard, či už samotné prihlásenie do systému alebo napr. aj preboot overenie užívateľa jedným zo spomenutých bezpečnostných prvkov. Ďalej umožnuje nastaviť napr. šifrovanie dát na disku, prepisovanie vymazaných dát blokmi náhodných údajov čo zmarí ich nechcenú obnovu. Credential manager umožní správu hesiel aj v iných aplikácia, na webových stránkach atď. Zďaleka nevravím, že tento softvérový balík je dokonalý, nie je však úplne na zahodenie.
Ďalej tu máme napríklad Wireless Assistant pre správu bezdrôtových rozhraní, Power Assistant pre rozšírenú správu napájania s možnosťou vytvárania vlastných profilov či programy HP QuickWeb a QuickLook ktoré sa spúšťajú mimo systému Windows a umožňujú rýchle nabootovanie do rozhrania s internetovým prehliadačom resp. prostredie ktoré je zložením podobné MS Outlook t.j. obsahuje kalendár s udalosťami, kontakty a mailového klienta.
Batéria:
Jedná sa o 6-článkovú 55Wh Li-Ion batériu. Výrobcom udávaná výdrž šesť a pol hodiny je jej však bohužiaľ dosť vzdialená. Z mojich doterajších skúseností sa pohybuje na úrovni
okolo 4 a pol hodiny pri zapnutej wifi, nastavenom režime úspory energie a minimálny jasom. Vyťaženie v tomto prípade zaisťovala kancelárska práca(písanie tohto článku), na pozadí otvorené prehliadače s cca 10 stránkami a rýchla úprava fotografií.
Teploty a hlučnosť:
Notebook sa počas maximálnej záťaže CPU(prevod videa z DivX na DVD VIDEO) mierne zahrieval pričom vetráčik i keď počuteľne fučal, jednalo sa o tlmený nerušivý hluk. Notebook vcelku hodnotím ako jeden z tichších. Teplota notebooku bola skôr priemerná.
Záver:
Tento notebook spadá do bussiness triedy a o tom hovorí jak jeho spracovanie tak HW aj SW výbava. Materiály odpovedajú cenovej kategórii . Zostavenie považujem za precízne, plasty doliehajú ako majú, po pritlačení nepočuť žiadne vŕzganie. Matný displej, vyše 4 hodiny výdrže na štandardnej 6-článkovej batérii ho robia ideálnym partnerom aj na cestovanie vlakom či lietadlom.
Výhody:
-kvalitné spracovanie
-výkonný procesor
-matný displej
-rozlíšenie displeja
-klávesnica
Nevýhody:
-nízky grafický výkon
-touchpad mohol byť väčší
Pokiaľ máte ďaľšie otázky ohľadom notebooku kľudne napíšte a pokúsim sa ich zodpovedať/doplniť recenziu.
Je zakázané šíriť/kopírovať tento článok bez uvedenia autora a zdroja t.j. odkazu na túto stránku.