Na podnet niektorych uzivatelov a stale sa mnoziace nazory o tom, aky je system Windows Vista pomaly a neohrabany, som spisal podrobny navod, ako postupovat pri uprave tohto systemu a docielit tak mnohonasobne zvysenie jeho rychlosti a znizenie jeho narokov na vykon. Faktom je, ze Vista v podobe akej je dnes, je naozaj pouzitelnym systemom, akurat je potrebne vediet si system spravne doladit, pripadne ho odtazit od mnohych zbytocnosti, ktore nepotrebujete.
Co budeme potrebovat?
-
ISO systemu Windows Vista x86/x64 alebo Windows 7 x86/x64 (Upozornenie: vLite-ovat 64bit system vyzaduje 64bit host system!)
- O valnu vacsinu nastaveni a proces "osekavania" sa postara nastroj
vLite, ktory v aktualnej verzii 1.2 Final najdeme a stiahneme tu:
http://www.vlite.net/download.html
- Pod vistou by problem nemal byt, ta obsahuje
.NET Framework 3, u XP je/moze byt potreba ho nainstalovat -
aspon verziu 2.
Verzia 3.5
- Dalsim poziadavkom programu vLite je
WAIK, co je
Windows Automated Installation Kit. Z tohto objemneho free balika vsak potrebujeme iba ovladac systemovej virtualnej mechaniky a pokial sa chcete vyhnut stahovaniu 1.4GB balicka, odporucim nasledovny trik:
1. Stiahneme a nainstalujeme
vLite verzie 1.1.6 Final
2. Spustime ho a zvolime nainstalovat WIM filter
3. Odlozime si subor wimgapi.dll z adresara vLite (1.1.6)
4. Nainstalujeme vLite 1.2 Final
5. Skopirujeme subor wimgapi.dll do adresara noveho vLite (1.2)
Chcem este silne doporucit, aby ste pouzili rovnaky jazyk vo vLite, aky nesie instalacne medium windowsu. Je to dolezite, aby ste mali zhodne nazvy sluzieb a systemovych komponentov ako v tomto programe, tak i v samotnom systeme. Nie je nic neobvykle, ked sa jedna a ta ista sluzba v preklade vola uplne inak, nez v povodnej anglictine a takto mozete mat problem rozpoznat, o co vlastne ide. Osobne pouzivam uz roky vyhradne anglicke distra windowsov v kombinacii s rovnakojazycnym vLite-om.
Ak sme uspesne rozbehali vsetko potrebne, program sa spusti bez pop-up okna a pripraveny na pracu:
Prvym vasim krokom bude zvolit obsah instalacneho media, teda systemu, ktory sa chystate upravovat a nasledne zvolit umiestnenie, kde sa vytvori kopia tychto zdrojovych suborov. Takto nedojde k nechcenej modifikacii povodnych instalacnych suborov. Ak mate OS vo forme obrazu (ISO), postaci ho namountovat cez lubovolnu virtualku a ako zdroj oznacite prave ju.
*Ak sa pytate, ci je mozne pouzit prednainstalovany WIM filter z MS WAIK, tak bohuzial, tento filter je iba internym ovladacom, ktory umozni vlite-u nasledne vytvorit upraveny image a nie je jeho sucastou viditelna virtualna mechanika. Pochybujem vsak, ze vam to nejak skrizi plany.
Po tomto procese vas program poziada o zvolenie presneho typu distribucie OS, teda ak osekvate napriklad "Vista Bussiness", zvolite tuto verziu. Pri Windows 7 Beta zvolite "Windows 7 Ultimate" a pod.
Tak predpokladam, ze mate tento krok za sebou, stacenim "Next" sa zobrazi zakladne menu funkcii vLite:
Tymi su:
1. Integration
2. Components
3. Tweaks
4. Unattended Setup
5. Bootable ISO
1. Tejto casti sa neplanujem nejak konkretne venovat, ako uz mnohi tusia, ide o moznost integrovat priamo do instalacky vlastne ovladace, hotfixy alebo jazykove lokalizacie. Postup je jednoznacny:
2. cast je tou taziskovou pre osekavanie a ponuka najviac moznosti, samotna sa deli na niekolko podskupin. Este predtym, ako nieco zacnete zaskrtavat, na vas vyskoci okno "Compatibility". Ide o jednoduchu pomocku, v ktorej zaskrtnete sucasti systemu, ktore NEplanujete odstranit a nasledne vam program schova z moznosti odobrania vsetky sucasti, na ktorych je zaskrtnuta aplikcia zavisla a bez ktorych by nefungovala (spravne). Zoznam sucasti o ktore sa jedna, program vypise v dolnej casti, ak prejdete kurzorom na danu volbu:
Ako ste si uz mohli vsimnut, k demonstracii posluzi najnovsi build Windows 7 7077 x86 Ultimate. Nakolko je postup pre osekanie Visty navlas rovnaky a lisi sa len nepatrne vacsim mnozstvom moznosti, ktore samozrejme nezabudnem spomenut, navod sa pokusim spiskat univerzalne pre oba OS
Features
1. Aero Glass - Kto by nevedel o co sa jedna, tu je o tom vsetko potrebne:
http://en.wikipedia.org/wiki/Aero_Glass Akceleraciu GUI pomocou vykonu GPU povazujem za vyhodu. Spotreba ram prostredia Aero je skor symbolicka, rychlost a odozva systemu sa na priemernej modernej zostave nemeni. Zaskrtnutim volby sa z ponuky odstranenia schovaju potrebne sucasti "Desktop Window Manager" a "Windows Aero Theme". Zbavit sa Aera doporucim snad len naozaj starej zostave, pripadne zostave, ktora neobsahuje graficky cip podporujuci aspon DX9 a Shader Modul 2.0. No a samozrejme aj konzervativcom preferujucim "Klasický vzhľad" bez akychkolvek efektov.
2. File and printer sharing (Server) - zakrtnutim schovate az 10 sietovych komponentov (je tu firewall, ICS sluzba potrebna na zdielanie netu, zdielanie suborov a tlaciarni a ine). Ak nejaku z tychto sucasti nepotrebujete, nezaskrtavajte tuto volbu, prisli by ste o moznost ju neskor odobrat. Ak neviete alebo si nie ste isty, radsej zaskrtnite.
3. Internet Explorer - Schova Internet Explorer 8 (vo Viste 7) a MS HTML engine. Nezaskrtavajte, pokial sa chcete nadobro zbavit Prehliadaca IE, inak zaskrtnite. HTML engine je potrebny pre aplikacie zavisle na IE.
4. Internet Information Services - balik 2 sluzieb, 2 systemovych sucasti a jednej sietovej. Opat tu mame windowsacky firewall, ICS na zdielanie internetu, IIS je webserver, Performance Counters a MDAC su systemove casti, MDAC potrebujete ak pracujete s DB na webe, PC sluzi k zbieraniu a zobrazovaniu informacii o vykone, spotrebe a grafickemu znazorneniu (Task manager/Performance) - doporucujem zachovat. Opat ak planujete nieco z toho vyradit, volbu nezaskrtavajte.
5. Recommended - ako sam nazov pise, ide o balik niekolkych sucasti, ktore je pre tento OS doporucene zachovat (ReadyBoost, Superfetch, MS HTML engine...).
6. Scanners and Cameras - ak mate niektore zo zariadeni, zaskrtnite.
7. System Restore - kto ho pouziva, nech zaskrtne, inak vynechat.
8. Windows Fax and Scan - skryje windowsacky mail klient (outlook), sluzbu potrebnu pre spravny chod skenerov a (foto)kamier a podporu Fax-u.
9. Windows Update - zaskrtnutim zaisti spravny chod tejto systemovej funkcie.
Applications
Tu nemam co rozpisovat, nazvy jednotlivych aplikacii su jasne dane, kto co pouziva, zaskrtne.
Prejdime k zostihlovaniu... Male upozornenie, doteraz sme zaskrtavali volby, ktore sme chceli
ponechat, nastava vsak zmena - zaskrtnutim vyberiete komponent k
odstraneniu. A nezabudajte, ak si nie ste isty, ci danu funkciu ci komponent potrebujete alebo budete potrebovat, radsej neoznacujte. Rovnako tak vy viete najlepsie, ake zrychlenie systemu pozadujete a preto si kompromis orezania urcite sami. Mozete vytvorit plne univerzalnu instalacku s lahkym osekanim i rapidne zostihlenu verziu vhodnu vyhradne pre konkretnu zostavu. Moje rady a doporucenia chapte iba ako voditko.
*Pokial je nejaky komponent ci sluzba zavisla na inej, vLite o tom vzdy informuje pod strucnym popisom.
Accessories
Accessibility - Sprievodca nastavenim obrazu, zvuku a mobility. Ako kazdy sprievodca, nie je vobec potrebny a vsetko mozeme nastavit aj bez neho.
Disk Cleanup - Maly nastroj, ktory uz iste poznate z ponuky start/programy/systemove nastroje, sluzi k precisteniu lokalnych diskov od casom nepotrebnych suborov ako temp, cache prehliadaca, offline subory, system restore ci zalohy aktualizacii. Ak nepouzivate schopnejsi nastroj tretej strany pre tento ucel, nezaskrtavajte.
Games - Klasicke i premiove hry od MS, kto nehrava zaskrtne. Game Explorer je prehliadac nainstalovanych hier, prakticky zbytocnost, avsak doporucuje sa z dovodu kompatibility neodoberat.
Character Map - Tkz. mapa znakov, sluzi na zobrazenie znakov v jednotlivych fontoch.
Mobility Center - Ovladaci panel umoznujuci menit jas, zapinat/vypinat wifi, sledovat stav baterie, ovladat zvuk a spravovat externe video vystupy. Uzivatelia stolnych PC bez vahania oznacte, uzivatelia NB mozu ponechat. Zaskrtnutim neprijdete o moznost tejto spravy, avsak uz sa to nebude vsetko nachadzat pokope v jednom okne.
Notepad - Poznamkovy blok
Paint - Malovanie, avsak vo windows 7 znacne vylepsene.
Snipping Tool - Nastroj pre zachytenie (casti) obrazovky a ulozenie do obrazkoveho suboru.
Speech support - 450MB balastu potrebneho pre hlasove ovladanie systemu, tkz. Speech Recognition. Nakolko sa jedna o v celku nepouzitelnu funkciu, doporucujem odstranit. Kto ani nevie o co ide, nech urcite zaskrtne.
System Information - Systemovy informator "msinfo32.exe" poskytujuci bohate administratorske informacie o pouzitom HW, SW, IRQ ci beziacich sluzbach a reportoch, avsak pre vacsinu nepotrebny nastroj.
Welcome Center - Uvitacia obrazovka pri prvom starte OS, absolutna zbytocnost.
Windows Sidebar and Gadgets - Podpora modulov "gadget" mini aplikacii, spravidla rozne systemove sledovace zataze CPU, obsadenej pamate, kalendar, pocasie a pod. + z Visty znama lista s hodinami na pravej strane obrazovky. Kto to pouziva doteraz, ponecha, zvysok s kludnym svedomim oznaci.
Wordpad - Jednoduchy textovy editor
Drivers
Diva Server
Modems
Printers
QLogic Fibre Channel Adapter
Scanners
Storage controllers - Adaptec, Elxstor, IBM ServeRAID, ICP vortex, Intel (Matrix), nVidia, SiS, Via
TV Tuners
Balik ovladacov standardne zahrnutych v systeme. Aj v pripade, ze niektore zo spomenutych zariadeni pouzivate, avsak instalujete si vlastny ovladac, mozete zaskrtnut k odstraneniu. Pozornost akurat venujte casti "Storage controllers", v ktorej mozete oznacit vsetko okrem ovladaca pre vas konkretny cipset. Ide o znamy SATA/RAID (F6) ovladac z cias windows XP, bez ktoreho instalator neuvidi zapojene HDD. Cize pokial ja vlastnim NB s cipovou sadou Intel 965pe a procesorom C2D, tak oznacim vsetko okrem "Intel (Matrix)". Ak chcete univerzalne instalacne medium, alebo si nie ste isti, "Storage controllers" nezaskrtavajte vobec, pripadne ponechajte iba "Intel (Matrix), nVidia, SiS a Via", zvysok zaskrtnite.
*Docital som sa, ze niektore vyrobcom dodavane ovladace ku tlaciarni (spominali sa Canon) pocitaju s pritomnostou tych defaultnych v systeme a tak sa moze vynimocne stat, ze tlaciaren nepojde korektne nainstalovat. Ak mate tlaciaren (canon), je dobre si tento fakt overit, pripadne zlozku "Printers" nezaskrtavat. Budem rad, ked sa so svojimi skusenostami podelite v diskusii.
*Kompletnym odstranenim "Storage controllers" neprichadzate o moznost pouzit vlastnorucne integrovany SATA/RAID do instalacky, pripadne ovladac z USB kluca.
Pri Viste je tento zoznam rozsireny:
Display adapters - Mozete odstranit, ak budete instalovat vlastne Catalysty alebo Forceware grafickej karty.
Ethernet network adapters - Napodobne, ak nainstalujete vlastny ovladac LAN a Wifi, avsak pozor, ak ho planujete stiahnut z netu az po instalacii, naoznacujte, bez akehokolvek ovladaca sa na net nedostanete.
Hardware Support
V tejto casti uz neide o samotne ovladace, ale o nativnu podporu vymenovanych zariadeni. Zaskrtnutim odstranite kompletne podporu pre dane zariadenie.
Dynamic Volume Manager - Sluzi k realizacii RAID-ovych poli a vytvoreniu spolocnej diskovej jednotky pre toto pole. Taktiez potrebne pre "Windows Backup".
Fax Support - Zaskrtnite, ak neplanujete pouzivat Fax.
Firewire (1394) - Rozhranie podobne USB, pouzivanejsie pri streamingu zvuku a videa. Kto ma v PC Firewire port, nezaskrtava.
Floppy Disk Support - Podpora historickych medii - diskiet.
Infrared Support - Podpora IR radicov, pozor, moze byt potrebne pre spravnu funkcnost niektorych USB zariadeni vyuzivajucich infra dialkove ovladace (externe zvukovky)
iSCSI - Kto nevie o co ide, zaskrtne.
Viac info tu.
Microsoft Multi-Path Bus - Popis je jasny, doporucujem ponechat.
Modem Support - Podpora modemov, ak sa pripajate na internet cez LAN adapter, mozete zaskrtnut.
Printer Support - Ak pouzivate tlaciaren alebo fax, nezaskrtavajte.
Smartcards - Podpora citaciek pamatovych kariet, zaskrtnutim odstranite nadobro.
TV Tuner Support - podpora TV tunerov a sucast potrebna pre Media Center.
Windows HotStart - Podpora customizovatelnych alebo funkcne predurcenych tlacidiel (hotkeys), schopne rychle spustit ci prebudit OS priamo do aplikacie. Napriklad knoflik Media Center na HTPC ci ovladaci, ktory okrem spustenia OS automaticky zavedie Media Center.
Viac o tom tu.
Windows Image Acquisition - Zabezpecuje sluzbu pre skenery ci fotoaparaty. Je potrebna pre "Scanners and Cameras".
Windows Portable Devices - Umoznuje synchronizaciu obsahu vymenitelnych diskov (fotak, usb, pamatovka) s programami Windows Media Player ci Image Import Wizzard. Odstranenim nenarusite funkciu USB storage.
WLAN support - Kto planuje pouzivat WiFi, nezaskrtava.
XBOX360 Controller - Nemate xbox360 (prepojeny s PC) ? Oznacte.
Languages
Zoznam hadam vypisovat nemusim, coho sa rozhodne zbavte je korejcina, japoncina, zjednodusena a tradicna cinstina. A hned mate dolu vyse 1GB.
Osobne oznacujem vsetko, nativny jazyk windowsu, v mojom pripade anglictina sa v ponuke logicky nevyskytuje a zachova sa. Pri ceskom OS bude zasa chybat cestina...
Multimedia
Intel Indeo - zastaral video kodek, prec snim.
Media Center -
Centrum zabavy od MS, kto nepouziva, zaskrtne
Media Metadata Handler - Ma nastarosti zobrazenie nahladu videa miesto ikony a strucne info o videu
Music and Video samples - Hudobne a video vzorky nachadzajuce sa v Users\Public. Zbytocnost.
Photo Metadata Handler - Tak ako u videa, zobrazi nahlad a strucne info u obrazkov.
Sample Pictures - Vzorove obrazky, tiez nepotrebne.
Screensavers - Myslim, ze sa kazdy zaobide aj bez prednahratych sporicov obrazovky-
Shell Event sounds - Zvukova schema windowsu (maximalizacia, start a vypnutie OS)
SideShow - Kto ma NB ci HTPC so sekundarnym displayom, ponecha.
Sound Recorder - Jednoduchy nastroj na zaznam zvuku. Osobne som ho nikdy nevyuzil.
Windows Aero Theme - Oznacenim odstranite defaultnu temu - Windows Aero
Windows Media Codecs - Bundle nejakych video kodekov ku WMP, bez ktorych sa sice zaobidete, avsak niektore dalsie funkcie systemu ci aplikacie su na nich zavisle. Volbu necham na vas.
Windows Media Player - Nakolko existuje mnoho schopnejsich a priatelnejsich alternativ na prehravanie videa, odstranujem. Zaskrtnutim znufunkcnite aj Media Center, ktory na WMP zaklada.
Pri viste sa vyskytnu aj:
Movie and DVD maker - Lahko nahraditelna aplikacia, doporucim odstranit.
Wallpapers - Predvolene pozadia, zbytocnost.
Windows Calendar - Windowsacky diar, mna velmi neoslovil, takze odstranujem. Odobratie nema vplyv na vyskakovaci kalendar po kliknuti na hodiny.
Windows Photo Wiever - Predvoleny prehliadac fotografii. Volba je opat na vas.
Windows Media Samples - Par pesniciek a zvukov, nic dolezite.
Network
Connect to a Network Projector - Umoznuje projekciu cez sietovy projector
Distributed File System - Kto nevie o co ide a nepotrebuje zlucovat zdielane zlozky z viacerych serverov na sieti, moze odskrtnut.
File and printer sharing - Funkcia zdielania tlaciarni a suborov na sieti.
Internet Explorer - Odstrani predvoleny MS browser. Pozor, aby ste mali pripravenu instalacku alternativneho prehliadaca, lebo Firefox ci Operu uz cez IE nestiahnete.
Internet Information Services - Kto nehostuje a nespravuje webserver, nepotrebuje.
Link-Layer Topology Discovery - Doporucujem ponechat
Network and Sharing Center - Uzitocna pomocka, ktora sprehladnuje spravu sietovych pripojeni a pomaha diagnostikovat pripadne problemy. Tiez potrebne pre fungovanie Wifi. Aj ked je mozne nastavit internetove pripojenie bez tohto centra, doporucujem zanechat. Skuseny uzivatel sa vsak zaobide aj bez toho.
Network Explorer - Potrebne pre prehliadanie pocitacov a sietovych zariadeni na sieti cez Windows explorer (miesta v sieti) a ma na nastarosti aj identifikaciu sietovych zariadeni, prip. znazornenie mapy siete v network centre. Radsej ponechajte.
Quality of Service - Komponent zabezpecujuci urcovanie priorit a garanciu vykonu ci volnych prostriedkov v case, ked sa o ne "biju" viacere aplikacie ci toky dat. Doporucuje sa ponechat pri pouzivani streamovaneho videa, zvuku ci hrani online hier. Okrem ineho potrebny pre spravnu funkcnost Windows Update.
Remote Desktop and Assistence - Vzdialena plocha, ktoru vacsina z vas urcite nevyuziva. Odobranim zvysite bezpecnost systemu.
Remote Desktop Client - Klient za pomoci ktoreho sa pripojite na ine PC s povolenou vzdialenou spravou.
RIP Listener - Suvisi so spomenutymi dvoma vyssie.
Simple Network Managment Protocol -
Sluzi potrebam spravy siete.
Simple TCPIP services - Balik komunikacnych protokolov. Ide o volitelny komponent, ktory sa predvolene neinstaluje.
Telnet Client - Umoznuje ovladat vzdialene zariadenie pomocou terminalu s prikazovym riadkom.
Viac o telnet tu.
Telnet Server - Server protokolu Telnet.
TFTP Client - Jednoduchy FTP klient.
Windows Collaboration - Pouzil snad niekedy niekto z vas Peer-to-Peer nastroj od MS? Ak odpovedate zaporne, oznacte. Neovplyvni funkcnost P2P aplikacii 3. stran.
Windows Firewall - Vstavany systemovy firewall. Neviem ako vy, ale ja som s nim spokojny.
Windows Mail - Nastupca Outlook-u Express. Je vsak potrebny pre spravny chod Office Outlook-u a tiez mam vyskusane, ze po odstraneni nebude mozne korekne prehliadat webove stranky ulozene vo formate ".mht".
Vo viste najdeme este polozku:
MSN Installer - Kto nepouziva MSN messenger, zaskrtne.
Services
Application Experience - Urcite ponechajte, okrem ineho je to potreba pre rezimy kompatibility, ktore sa vo Viste obcas hodia a o win 7 ani nehovorim.
Background Intelligent Transfer Service - Sluzba starajuca sa o utilizaciu siete medzi klient-server a predovsetkym vyuzivana Windows Update-om.
Computer Browser - Zistuje na pozadi, kto co zdiela na lokalnej sieti. Osobne nepouzivam.
Desktop Window Manager - Manazer vizualnych efektov (Glass) prostredia Windows Aero.
DHCP - Kto sa pripaja do siete ci internetu pomocou DHCP (dynamicke ziskavanie IP a DNS), neoznacuje. Dnes coraz rozsirenejsi sposob pripajania sa k internetovym providerom.
Diagnostics - Balik diagnostickych nastrojov, ktore otestuju funkcnost pamati, diskov ci siete. Komponent je potrebny pre spravny chod "Performance" sledovaca v Task manazery.
Distributed Link Tracking Client - Sluba, ktora ma nastarosti opravu zastupcov presunutych alebo zmazanych suborov na sieti. Nepracujete casto v miestach v sieti, odstrante.
Distributed Transaction Coordinator - Potrebne pre SQL server,
pre beznych uzivatelov sa doporucuje vypnut.
DNS Client - Sluzba, ktora cache-uje cely nazov PC, nie iba jeho IP. Zastavenim nebude k dispozicii nazov vasho PC v sieti, avsak DNS "rozlustenie" inych PC v sieti bude fungovat nadalej. Ak planujete zdielat v sieti subory ci tlacierne, ponechajte.
Error Reporting - Urcite poznate dialogove okno s hlasenim chyby, ktoru mozete odoslat microsoftu. U Visty mozete bezpecne odstranit, u Win7 sa zatial doporucuje zanechat.
Extensible Authentication Protocol - Sprostredkuvava EAP autentifikaciu pre wifi siet, VPN siet alebo ine aplikacie toto vyzadujuce.
Interactive Services Detection - Sluzba zabezpecujuca interakciu uzivata s inou sluzbou alebo aplikaciou beziacou v inej "vrstve". Oznacenim mozete sposobit, ze nebudete moct reagovat na podnet spustanej aplikacie a tym sa jej spustenie moze negativne ovplyvnit. Nakolko sa sluzba standardne nespusta automaticky, ale manualne (iba pri jej potrebe), nevidim vaznejsi dovod ju odstranovat.
Internet Connection Sharing - Ako je uz z nazvu jasne, sluzba bez ktorej nebude fungovat softverovy routing, teda zdielanie internetoveho pripojenia inemu/inym PC. Okrem toho je potrebna pre Windows Firewall a File and printer sharing.
IP Helper - Umoznuje IPv6 konektivitu cez IPv4 siet. Ak ju zastavite, PC bude moct komunikovat iba cez IPv6, ak pojde o nativnu IPv6 siet.
IPsec Policy Agent - Internet Protocol security, bezpecnostna sluzba potrebna pre spravny chod Windows Firewall-u.
Multimedia Class Scheduler - Sluba, ktora by sa mala starat o idealne rozdelenie priorit spustenych aplikacii, predovsetkym sa stara o eliminaciu zasekov zvuku ci videa pri vyssej zatazi CPU (hudba + hra atd.). Nakolko vsak funguje v praxi, netusim. Odobrat sa doporucuje iba uzivatelom s dedikovanym SPU (Sound processor unit), cize dedikovanou zvukovou kartou s vlastnym procesorom.
Network Access Protection Agent - Sluzba overujuca stav bepecnosti klienta (stav FW, antiviru..) na zaklade ktoreho umoznuje alebo zakazuje pristup do danej siete. Zvacsa vyuzivane iba na Windows Server, standardne nastavena na "Manual" takze nemusime odoberat.
Network List Service - Identifikacia siete, do ktorej sa napojite. Svoje informacie poskytuje dalsim systemovym sucastiam ako Network Center ci File and printer sharing.
Network Location Awareness - Podobne ako predchadzajuca sluzba, no tato ma nastarosti sledovanie zmien v sieti a ich notifikaciu.
Offline Files - Sprava uctov, pristupu k uzivatelskym datam v dobe, ked nie ste pripojeny do siete. Sluba pravdepodobne umoznuje zalohu sietovych suborov na disk, co vyuzije ci potrebuje asi len malokto z nas.
Protected Storage - Spavuje hesla a bezpecnostne kody. Odobranim znizite bezpecnost systemu.
Quality Windows Audio Video Experience - Optimalizacia trafiku audio/video streamingu. Potrebne pre Media Center.
Remote Access Auto Connection Manager - Doporucim ponechat
Remote Access Connection Manager - Opat ponechavam, potrebe pre ICS (popisane vyssie).
Remote Registry - Vzdialena sprava registrov, nepotrebne.
Routing and Remote Access - "Start\Programs\Administrative Tools\Routing and Remote Access". Kto nepozaduje vitvaranie a spravu virtualnej (VPN) siete, odoberie.
Secondary Logon - Umoznuje spustit aplikaciu pod inym uctom, ako iny uzivatel s vyssimi pravami bez nutnosti sa odlogovat a zalogovat ("Run As..."). Moznost "Run As Administrator" ostane aj po odobrani.
Secure Socket Tunneling Protocol - Podpora SSTP pripojenia na vzdialeny PC pouzitim VPN.
SSDP Discovery - Odkryje/odhali sietove zariadenia pouzivajuce tento protokol a sluzba potrebna pre Univesal Plug and Play. Ponechajte.
SuperFetch - Znama to funkcia Visty i 7, sledujuca najcastejsie pouzivane aplikacie a starajuca sa o intelegentnu alokaciu nevyuzivanej RAM v systeme pocas necinnosti, cim zvysuje reakcnu dobu tychto aplikacii a znizuje cas potrebny na ich spustenie. Osobne som s touto "featurkou" spokojny a ponechavam.
Task Scheduler - Takzvany Planovac uloh, v ktorom je mozne nacasovat spustanie aplikacii ci procesov, je potrebny aj pre mnohe ine systemove funkcie a preto doporucujem zachovat.
TCP/IP NetBios Helper - Nutne pre zdielanie suborov a tlaciarni a spravnu identifikaciu lokalnych PC podla ich mien. Odporucam ponechat.
Telephony - Potrebne ak mate, alebo sa pripajate k zariadeniam ako Fax, Modem a tiez pre niektore typy VPN sieti.
TPM Base Services - Zvysenie bezpecnosti niektorych aplikacii pouzivajucich toto rozhranie - HW komponent ktory ma na starosti tvorbu nahodneho cisla, kryptograficke operacie, sifrovacie kluce ako napr. BIOS. Ponechavam.
Universal Plug and Play - Sluzba starajuca sa o automaticku konfiguraciu systemu tak, aby umoznila (novemu) zariadeniu v systeme fungovat spravne (zdielanie suborov, otvorenie portov...). Ponechavam.
User-mode Driver Framework - Podpora ovladacov beziacich paralelne voci kernelu, co zaistuje stabilitu jadra systemu aj v pripade poruchy ci padu tohto ovladaca. Vacsinou ide o rozne USB zariadenia pouzivajuce tento typ ovladacov.
Volume Shadow Copy - Tvorba tienovych kopii stavu systemu zachytenych v case, ktore pouzivaju dalsie systemove funkcie ako Windows Backup, System Restore, ale aj zalohy inych aplikacii. Ak nezalohujete, zaskrtnite, alebo ponechajte tuto sluzbu a neskor jej zvolite sposob spustania na "Manual".
WebDAV (WebClient) - Ak nepotrebujete spravu vzdialeneho serveru skrz HTML a weboveho klienta, oznacte.
Windows Color System - Systemova schema farieb, pocitaju s nou niektore tlaciarne a obrazkove editory, preto doporucujem ponechat.
Windows Connect Now - Potreba pre zdielanie suborov, tlaciarni a pre Media Center, dalej umoznuje konfiguraciu sietovych zariadeni (routre) ci PC ulozenim configu na USB kluc.
Windows Event Log - Systemovy logger udalosti, obcas napomocny administratorom. Oznacenim odstrani nadobro "Event Viewer".
Windows Remote Managment - Implementacia potrebna pre Event Log.
Windows Search - Sluzba zabezpecujuca sledovanie suborov a ich indexaciu, aby bolo mozne (casom) vyhladavat subory ci zlozky na disku bleskovo. Mnoho ludi tuto funkciu odsudzuje, no osobne si Vistu ci 7 uz bez instatneho hladania neviem ani predstavit. Elegantnym riesenim je tuto sluzbu zachovat, avsak obmedzit jej pole posobenia len pre urcite zlozky (disky). K tejto funkcii sa este vratim v casti ladenie systemu.
Windows Time - Ak vam nebude chybat moznost synchronizovat cas na vsetkych PC v sieti, tak zaskrtnite. Nema vplyv na spravny chod hodin ani synchronizaciu s tym internetovym.
Windows Update - Asi kazdy pozna, odobranim navzdy stratite moznost pouzivat systemovy Update na ziskavanie hotfixov ci novych ovladacov, avsak vami integrovane zaplaty skrz tento program budu aplikovane.
System
16-bit Support - Tuto polozku uvidite iba pri osekavani 32bit OS, ako sam nazov tvrdi, ide o podporu 16bit. aplikacii. V 64bit OS podpora chyba.
Beep - Podpora pre "PC Speaker" aka beeper umiestneny v PC skrinke alebo vynimocne na doske. Odstranujem
BitLocker Drive Encryption - Nastroj umoznujuci zasifrovat obsah disku a tym zvysit bezpecnost. Osobne som ho v zivote nevyuzil a tak odstranujem.
Component Cache (winsxs) - 570MB zaloha systemovych komponentov, ktore mozete spravovat v "Control Panel/Program and Features/Turn ON or OFF Windows Features". Je potrebny, ak nejaky z tychto komponentov budete chciet uz na nainstalovanom systeme aktivovat. Osobne to nepovazujem za nic, co by som na odladenom systeme v buducnosti potreboval, avsak horsie je, ze s tymto balikom pocita aj Windows Update a WebServer (IIS) a jeho odstranenim znemoznite pozdejsiu instalaciu zaplat. 570MB nie je malo, avsak na vyslednej velkosti ISO subora instalacky sa odobratie prejavi iba minimalne, kedze image je vytvarany "double file" optimalizaciou. Takze ponechavam.
Crash Dump Support - Cast, ktora ulozi cast RAM s chybou, ktora sposobila pad systemu, pre pozdejsie patranie po pricine tohto padu. Kludne odstrante.
Digital Rights Managment - Odstrani managment znamej DRM ochrany audio/video suborov pouzivanu vo Windows Media Player. Potrebne pre WMP.
Disk Quota - Pokial neplanujete vytvarat diskovu quotu pre dalsich uzivatelov PC, teda obmedzovat im mnozstvo volneho miesta, ktore mozu vyuzivat, tak oznacte.
Help - Malokto z vas je odkazany na windowsacku napovedu, takze oznacte (-173MB).
IMAPIv2 Burning Support - Podpora vypalovania diskov vo WMP (Burn/Rip funkcia). Oznacujem.
Jet Database Engine - Zastarala databaza pre Access a Visual Basic potrebna pre niektore zastarale programy ako DVD Treasury, Hauppauge WinTV alebo Dreammail. Odstranujem a nestretol som sa este s komplikaciami.
Manual Install (Setup.exe) - Windowsacke prostredie potrebne iba v pripade, ze budete instalovat system priamo za behu windowsu. V pripade Visty bezpecne odstrante, ak planujete cistu instalaciu boot-om z DVD. U Windows 7 neodstranujte! inak zlyha instalacia OS v poslednom kroku.
MDAC - ActiveX objekty a nejake databazy, potrebne pre pracu s webovo zalozenymi DB. Tu chcem upozornit, dostal som echo o tom, ze odstranenim (vo Win7) nebudu fungovat "msconfig", services.msc a niektore dalsie. Radsej ponechajte.
Microsoft Client for NFS - Sluzby (API) pre UNIX v1. Balicek unixackych prikazov (obdoba kniznic vo Win), umoznujuce systemu porozumiet poziadavkam unixovo zalozenych aplikacii.
Viac sa docitate tu.
Microsoft HTML Engine - Jadro Internet Explorera, nezahrna samotny prehliadac. Urcite neodstranujte, je potrebny pre mnohe ine aplikacie interne pouzivajuce tento engine.
Microsoft Message Queue - Je to takzvany ulozny priestor heterogennych sieti, do ktoreho sa docasne ulozia informacie, ktore nemohli byt odoslane instantne adresatovi alebo serveru z dovodu kratkodobeho vypadku pripojenia a ktore sa pokusi system znovuodoslat, az sa pripojenie zotavi. Principovo podobne tlacovej fronte u tlaciarni, alebo schopnosti ICQ poslat spravu aj vo stave offline.
Natural Language - 550MB ulahcenie ovladania hlasom. Dakujem neprosim.
Parental Controls - Rodicovska poistka a sprava uctov deti. Prec s tym.
Performance Counters - Monitoruje a robi statistiky stability behu systemu, procesov ci aplikacii. Je preto nutny pre Reliability a Performance Monitory.
Reliability and Performance Monitor - Je to to, co najdete v Computer managment/Reliability Monitor - akysi ukazovatel spolahlivosti systemu, loguje kazdy pad systemu alebo aplikacie a vyhodnocuje to v podobe grafu. Ja som odstranil, ale vacsina z vas si to asi budete (uz teraz) chciet nechat. (Schvalne, kolki to poznate?
)
Remote Differential Compression - Optimalizacia trafiku preneseneho cez siet pouzitim kompresie. Odporucim ponechat, experimentalne pojde vypnut aj neskor v nainstalovanom systeme.
Run a legacy CPL elevated - Robi Vistu kompatibilnou so starymi pluginmi Control Panelu. Niektori uzivatelia pisu, ze nemali ziaden problem po odstraneni, no ked som si prezrel google, su pripady kedy to nejakej aplikacii chyba. Ja ponechavam.
Security Center - Snad netreba vysvetlovat, odoberam.
Software Quality Managment - Podpora feedback-u pre MS. Ponechavam.
Subsystem for UNIX-based Applications - Kompatibilita nativne unixovych (unix-based) aplikacii.
Sync Center - Centrum synchronizacie. Nepotrebujem.
System Restore - Neviem ako je natom dnes, ale v casoch windows XP ma neoslovil a dodnes sa zaobidem bez neho. Za posledne dva roky pouzivania visty a 7 mi system nespadol a obnova nebola potrebna.
Tablet PC - Rozsiahla podpora pre tablety. Nebudete instalovat na tablet, zaskrtnite.
User Account Control - UAC - Sprava uzivatelskych uctov, prav a privilegii. Nechavam, avsak v systeme vypinam.
Windows Defender - Vstavany ochranca proti pop-up (v IE), zlym spyware a inym skodcom. Sucastou je Realtime ochranny stit. Odstranujem.
Windows Easy Transfer - Toto zaskrtnite, ak planujete Vistu/7 instalovat nacisto. Ponechajte ak potrebujete "Windows Upgrade" a zachovat nastavenia z povodneho OS. Ja Upgrade neuznavam, takze zaskrtavam.
Windows Picture and Fax Viewer - Potrebne pre Windows Photo Viewer a niektore ine starsie aplikacie. Ponechavam.
Windows SAT (Performance Index) - Ide o ten nechutny benchmark, ktory "oboduje" vase PC. Zbytocnost, ktoru zaskrtavam. Kedze Aero Glass sa za normalnych podmienok aktivuje az po splneni tohto benchmarku a detekovani pritomnosti DX9 HW, pri odobrani budete musiet Aero Glass zapnut manualne (Co nepredstavuje ziaden problem). Pozor akurat pri Windows 7, kde odstranenie moze sposobit pad instalacie.
Zip Folder - Nativna podpora suborov .ZIP a .CAB, do ktorych system dokaze pristupovat. Kludne sa toho zbavte, ak planujete alternativny nastroj ako WinRAR alebo 7zip.
+ pre Vistu:
Games Explorer - Tuto cast som uz opisoval vyssie, u win 7 sa nachadza v Accessories/Games, vo viste ju najdete v tejto casti. Popid i doporucenie plati - neodoberat.
Microsoft Agent - Animovany sprievodca na styl toho v Office. Uplna zbytocnost.
ReadyBoost - podpora cachovania na pamate typu NAND flash (pamatovky,USB kluce). Funkcia, ktora zlepsi reakcnu doby systemu na zostavach s malo RAM. Neuskodi ked ponechate, ale ani ked odstranite.
Windwos Backup - Nastroj na zalohu systemu. Nepouzivam.
3. cast ponuka jemne ladenie, bohuzial podstatne slabsie nez predchodca nLite a ktore je rozdelene do 5 podskupin:
1. Security:
-Antispyware - mozete zapnut/vypnut, ak ste odstranili Defender bude tato polozka neaktivna (zasedla).
-DEP - ochrana integrity suborov by mala sluzit ako prevencia pred skodlivym kodov, avsak je potvrdene, ze to realne vobec nepomaha, takze zvolim Disabled (AlwaysOff).
-UAC - ak sme ho odstranili, polozka by sa mala zneaktivnit, ja som UAC ponechal, avsak tu volim jeho zakazanie (Disabled).
2. System:
-Autoplay - Automaticke spustenie autorun-u vlozeneho CD/DVD disku. Vypinam.
-Memory requirement - minimum RAM potrebnej na spustenie systemu. nastavujem 256MB.
-Paging Executive - vypnutie strankovania nepouzivanych casti jadra OS na pevny disk (alebo readyboost zariadenie), zlepsi reakcnu schopnost systemu, ale o nieco vyssia narocnost na operacnu pamat. Pri dnesnych kapacitach ani len nevahajte a zvolte vypnut (Disabled).
3. Explorer:
-Control Panel Classic View - vypinam (Disabled)
-Show extensions for known file types - ukazovat pripony znamych formatov (.jpg .mp3 .wav .exe a podobne)? Volim ano cize Yes.
4. Internet Explorer: - nastavenie IE Phishing filtra. Ponechavam na default, kedze IE nepouzivam.
5. Services: - zoznam sluzieb, mozete tu predvolit, ktore sluzby sa nebudu spustat, ktore ano, automaticky alebo manualne a pripadne ci s alebo bez spozdenia. Sucasti ktore ste odstranili nadobro reprezentuju neaktivne, zasedle sluzby.
4. cast sa postara o automatizovanu, bezobsluznu instalaciu, ktora nas nebude obtazovat zakazdym nejakym oknom, ale pocas ktorej mozete vklude opustit miestnost a ked sa vratite, bude vas cakat spustena plocha cerstveho systemu.
Nastavit to mozete podla mojho vzoru na obrazku s tym, ze seriove cislo treba vypisat. To vam z pochopitelnych dovodov zdelit nemozem.
V druhej zalozke "Regional" si predvolte jazyk, klavesnicu a casove pasmo (to u 7 netreba):
5. a nastastie posledna cast programu vLite sa postara o aplikovanie vsetkych zmien do instalacky a ponukne vytvorit bootovatelny .ISO obraz, pripadne rovno vypalit instalacne CD/DVD.
Aplikovat zmeny mozete dokonca 3 sposobmi, ja vam odporucim hned tu prvu a doporucenu (Rebuild One). Nastane dlhsi proces orezavania zaskrtnutych volieb. Po uspesnom "Apply" klikneme v dolnej casti na "Make ISO" a nazveme si nasu novu "kompilaciu" OS. Obraz je samozrejme bootovatelny a staci ho vypalit na DVD cez lubovolny napalovaci soft. Tymto sme s vLite-om skoncili, apon za predpokladu, ze ste proces osekavania vykonavali uvazlivo a za triezva.
Nikam sa vsak neponahlajme a ked sme sa uz tolko trapili s osekavanim, otestujme si novovytvoreny system "na necisto" - na virtualnom PC.
Medzitym este male doporucenie pre vLited Windows 7 (plati pre aktualne buildy 7000->7077):
- Neodstranujte Games Browser (manager)
- Neodstranujte MDAC
- Neodstranujte Error Reporting
- Neodstranujte Manual Install (Setup.exe)
- "Beep" (udajne) potrebny pre Windows Audio (Na builde 7068 ani 7077 po odstraneni ziadny problem, tak neviem)
- v Unattended casti NEzaskrtovat "Skip product key" !
- pravdepodobne odstranenie Windows SAT sposobuje pad instalacie v poslednom kroku