verzie 6 historicky populárneho a prvého rozšíreného instant messengera ICQ, pôvodne produktu izraelskej spoločnosti Mirabilis.
ICQ od roku 1998 patrí AOL, ktorá ho odkúpila spolu za 407 miliónov dolárov.
Poslednou verziou bola 5.1 z radu Lite verzií vydaná minulý rok, náročnejšími užívateľmi bola často využívaná verzia ICQ Pro 2003b z roku 2003. Verzia 6 sa podobne radí medzi Lite klientov, hoci pôvodne oznámeným zámerom bola kombinácia Lite a Pro funkcií.
AOL s novou verziou ICQ 6 spravila oproti predchádzajúcim verziám nepopierateľný krok vpred, čo sa týka dizajnu aj ergonómie.
Nový dizajn je priamočiary, jednoduchý a pritom elegantný, pribudlo niekoľko menších funkcií uľahčujúcich komunikáciu.
Nová verzia je ale funkčne pomerne chudobná, viacero užívateľov aj odborníkov očakávalo po vyhláseniach AOL klienta s množstvom nových funkcií schopného konkurovať aj kvalitou alternatívnym klientom.
Zároveň je po vydaní výrazne kritizované zrejme pomerne predčasné vydanie finálnej poriadne neodladenej verzie, tento fakt podporuje aj správa v dolnej časti hlavného okna klienta - "Očakávajte viac služieb v tejto časti...".
Najväčšou funkčnou novinkou je samozrejme možnosť viacerých konverzácií v jednom okne realizovaných viacerými tabmi. V okne konverzácie je zároveň možné pozorovať ďalšiu zmenu, viacero správ po sebe od jedného z užívateľov nie je uvádzaných samostatne, ale sa postupne pridávajú ako nové riadky k poslednej správe.
To má svoje výhody v podobe šetrenia miesta a väčšej prehľadnosti a podporuje kontinuálnejšie písanie. V prípade, že sa zmení čas vyjadrený v hodinách a minútach, zobrazí sa nový časový údaj, aby užívateľ dokázal rozlíšiť správy písané s väčším časovým odstupom. Toto platí aj na strane odosielateľa aj na strane príjemcu
Na nové správy od užívateľov, ak nie je ICQ v popredí, je užívateľ v novej verzii upozorňovaný aj s náhľadom správy efektne animovaným pop-up oknom v pravom dolnom rohu pracovnej plochy.
Zaujímavou novinkou je možnosť napísať krátku správu priamo v zozname kontaktov alebo priamo v notifikačnom okne o novej správe. Pri napísaní 16 znakov sa ukončí režim rýchleho písania a automaticky sa otvorí okno konverzácie
Výrazne prepracované v novej verzii je vyhľadávanie a správa uchovávaných správ
Uchovávanú históriu je možné spravovať prehľadne centrálne
Veľká pozornosť je venovaná v nastaveniach ochrane súkromia a ochrane proti spamu. Pohodlnejšie je možné spravovať jednotlivé zoznamy blokovaných užívateľov, užívateľov, pre ktorých ste vždy visible a pre ktorých ste vždy invisible.
Zobrazované video má CIF rozlíšenie 352 x 288, vyzerá ale nekvalitnejšie a je pravdepodobné, že skutočné rozlíšenie prenášaného videa je menšie. Pokiaľ disponujete web kamerou, je u Vás zobrazovaný aj náhľad posielaného obrazu, v opačnom prípade iba obraz druhej strany.
ICQ 6 podporuje zasielanie SMS, na ktoré je možné odpovedať. Zasielanie SMS z ICQ klienta je spoplatnené a na Slovensku možné aktuálne len do siete T-Mobile. SMS zasielaná z mobilu ako odpoveď na správu z ICQ je ale spoplatnená približne dvojnásobnou cenou oproti bežným SMS, maximálne 6 Sk s DPH. Za každú takúto prijatú SMS sa užívateľovi ICQ navýši jeho kredit o možnosť zaslania piatich SMS.
ICQ 6 nás prekvapilo aj veľkými nárokmi na pamäť, po pár hodinách používania so zoznamom kontaktov s dvomi kontaktami obsadzovalo 60 MB pamäte a 120 MB virtuálnej pamäte.
Hoci ICQ 6 prinieslo viacero funkčných noviniek vďaka ktorým je jeho používanie ergonomickejšie ako u predchádzajúcich verzií, okrem iného aj pre jeho nároky na prostriedky PC ho nie je možné odporučiť podobne ako predchádzajúce verzie ani menej náročným užívateľom a v súboji s alternatívnymi klientami, čo sa týka textovej komunikácie, neobstojí.
Jeho konkurenčnou výhodou oproti alternatívnym klientom pre ICQ sieť je VoIP a video komunikácia, ak užívatelia na tieto účely nevyužívajú špecializovaných klientov, napríklad Skype.
|