eXistenZ o roku 2008: grafická inkvizícia
Na internete som zahliadol jeden velmi podarený článok, kde profesionálni recenzenti zhodnocujú rok 2008 z hľadiska grafických riešení, nápadov a trendov. Odporúčam prečítať, niektoré názory sú naozaj veľmi zaujímavé.
http://www.cdr.cz/a/26095
Zároveň mi ale nedá zhodnotiť rok 2008 z tohoto hľadiska aj osobne. V niektorých aspektoch sa názorovo odlišujem, väčšinou sa ale budem s recenzentmi zhodovať. Každopádne ale nesúhlasím so všetkým...
NAJ- grafická karta roku:
Pre mňa je to jednoznačne HD4850 od ATi.
Iste si veľa ľudí spomenie, ako bolo pred vydaním hypované jadro R600 od ATi. Po jeho vydaní ale panovalo sklamanie, karta ako taká bola papierovo naozaj našlapnutá, a skončilo by to dobrým fiaskom, keby ATi hneď nenasadila cenu tak, aby nebolo až tak okato vidieť neúspech tejto karty. Po oživení trhu kartami HD38xx a 36xx, od ktorých nikto neočakával, že porazia vtedy mocnú 8800GTX/Ultra, prišli prvé zmienky o RV770. Samozrejme, špekulácie sa miešali s triezvymi názormi a naopak. Lenže keď RV770 uzrel svetlo sveta, našlapnutý ako sa patrí, navyše s veľmi dobre nastavenými cenami, už na prvý pohľad bolo vidno, že triezvi boli ďalej od pravdy ako špekulanti - karty priniesli 800SPU, a svojim výkonom prekvapili ako recenzentov, tak samotnú nVidiu, cenou zas potešili kupujúcich. nVidia na to nemohla odpovedať inak, len poriadnym znížením cien nových GTX kariet, ktoré neboli až tak dobré, ako sme čakali.
Na druhej strane mali obe nové karty na RV770 naozaj zlé stock chladenie, ktoré ledva dostačovalo na uchladenie pri poriadnej záťaži.
Najhorší produkt roku:
Najhorší produkt je ťažké definovať - low end nemôžem nazvať najhorším, pretože to je prakticky jeho úloha - byť najhorší z ponuky.
Keby som mal ale vybrať najhorší z celkovej ponuky nejakého segmentu, bola by to určite Geforce 9500GT - je to produkt, ktorý prišiel na trh s tým, že cenovo sa tváril na nižší mainstream, bohužiaľ to bol len predražený low-end. Takisto by som celkom rád do najhorších produktov zaradil GeForce 9800GT, pretože je to preznačená 8800GT, a možno by som ju nezvolil za najhorší produkt, keby neprežila aspon do GTX rady, bohužiaľ, 9800GT bude čoskoro znovu preznačená, a chaos vytvorený neustálym premenovávaním kariet zasadí do zákazníkovej hlavy finálny úder. Iste, aj ATi premenováva(la), ale to boli vyslovene low-end produkty, a nie mianstream, že?
No a nakoniec by som spomenul všetky low-end a mainstream grafické karty, ktoré majú viac, než 512MB RAM. Dominuje tu napríklad 1GB verzia 8600GT, či aj HD4850 1GB GDDR3. Ale čo už, laik vidí vyššie číslo, tak kúpi, a výrobci za takto zbavujú pamätí, keďže sa začne prechádzať na výkonné GDDR5ky, ktoré majú vynkajúcu priepustnosť, a teda nieje potreba tak širokej zbernice.
Najlepší High-End produkt:
Rád by som povedal, že HD4870X2, ale to bohužiaľ nemôžem. HD4870X2 je síce najvýkonnejšia grafická karta, ktorá nemá konkurenta, no CrossFire technológia nieje na takej úrovni, aby sme ju mohli označiť za dobrú. Veľkú "zásluhu" na tom má aj samotná ATi, ktorá nieje schopná vydať poriadne ovládače.
Takisto nemôžem ohodnotiť GTX280 ako najlepśí High-End produkt, pretože karta bola vyhypovaná, a nakoniec nedokázala poraziť ani predošlý High-End produkt nVidie - 9800GX2, navyše jej cena stále nieje celkom to, čo by sme očakávali. Oproti vydaniu je síce celkom nízka, ale stále je čo znižovať. nVidii ale v ďalších znižovaniach bráni hlavne drahá výroba GTX kariet, pretože jadro je viac ako dvakrát väčšie v porovnaní s RV770.
Stotožňujem sa teda s článkom, a za najlepší High-End by som vyhlásil ATi HD4870 1GB spolu s GTX260 SP216 - na začiatku z GTX260 nekukalo nič pekné, no cena všetko napravila - a výkon, hlavne 216SP verzie tejto karty je výborný - spolu s 1GB verziou HD4870tky sú u mňa High-End produktom č.1
Najlepší Mainstreamový produkt:
Tu nieje o čom, cenovo mainstreamová, výkonovo High-Endová HD4850, ktorá svojim nástupom prakticky vymazala dovtedajší G92 High-End - cena 9800GTX v porovnané s HD4850 bola vyslovene smiešna, a aj 9800GTX+ po vydaní, hlavne tu na Slovensku, bola hodnú chvíľu minimálne o tisícku drahšia. Po jej zlacnení ju môžme tiež zaradiť medzi kvalitný mainstream, ktorý nad ATi vyniká hlavne v kvalitnejšom chladení.
Najlepší Low-Endový produkt:
Tu by som uviedol viacero produktov, na prvú priečku s určitosťou putuje HD4670tka, ktorá prekvapila výkonom pri naozaj nízkej spotrebe. Uvrešťaný chladič je bohužiaľ jej horšia stránka.
Na druhé miesto by som umiestnil dvojicu ATi HD3300 vs. nVidia 9400. Obe ukázali, že poskytnúť rozumný výkon dokážu aj integrované riešenia. Ideálne grafické karty pre občasných hráčov, a do notebookov.
Najlepší trend roka:
Určite zlacňovanie, aj keď sa to teraz hlavne pri mainstramových grafických kariet tak trošku zaseklo (v lete som kúpil Gigabyte HD4850 za 4700sk, teraz stojí rovnako).
Myslím, že nič viac by som tu neuviedol. Ceny klesajú, kupujúci sa radujú.
Najhorší trend roka:
Tým by som určite nazval preznačovanie výrobkov od nVidie. Jedno premenovávanie sa ustáť dá, ale aby jedna grafická karta prežila 3 generácie, to je už aj na mňa moc
Ďalej je to určite stále vysoká spotreba, a tým pádom aj odpadové teplo hlavne grafických akcelerátorov - dvojčipové monštrá od ATi, a o pár dní aj od nVidie sa svojou spotrebou nebezpečne približujú 300Wattom.
Do tretice je to určite stále "ledva dostačujúce" referenčné chladenie kariet. Áno, hlavne ATi kariet. V porovnaní s referenčnými chladičmi nVidie pôsobia tie od ATi ako výsmech.
A posledný trend, čo sa začal rozmáhať je určite vyvíjanie hier pre PC zároveň aj pre konzole, či skôr naopak. Mnohokrát ide totiž len o trochu graficky vylepšenú, ale hardwarovo dosť náročnú konverziu z konzoly.
Kráľom neoptimalizácie sa v poslednej dobe určite stalo GTA4, a že na to grafiku nemá mi dá určite každý za pravdu. Naopak, ak sa grafika podarí, ako je tomu v Devil May Cry 4, nepodarí sa kamera, ktorá šialene poskakuje. A ak sa podarí aj grafika, aj kamera, nepodarí sa ovládanie. A PC platfoma týmto trpí. Čo rozbeháte plynule na PS3/XBOX360, ktoré obsahujú grafické karty obdobné napríklad x1950pro, a počítači vyžadujú častokrát silnejší hardware, alebo bežia svižne, no vyzerajú takpovediac "na draka".
Mobilná grafika:
Keďže nepovažujem Notebooky za poriadnu hernú platformu, najlepšími grafikami fo NB sú určite integrované riešenia ATi HD3200/3300 a GeForce 9300/9400. Spustiť sa na tom dá v nízkych detailoch prakticky hocičo, nízka spotreba zase predĺži životnosť batérie aj pri záťaži, hardwarova akcelerácia videa... proste to je to pravé orechové
Grafika a procesory:
Aj tu na fóre často poukazujem, ako sa v poslednej dobe začína prejavovať limitácia grafickej karty procesorom. Obzvlášť v novších hrách má sila procesoru pomerne veľký dopad na výsledný framerate. Grafické karty napredujú vo výkone pomerne rýchlo, a vo viacerých hrách si môžete všimnúť limitáciu výkonu grafickej karty v podobe veľmi podobných frameratov pri rôznych rozlíšeniach. Preto stále zastávam názor, že k výkonnej grafickej karte treba dokúpiť dobrý procesor. Viacero hier dnes podporuje viacjadrové procesory, teda ku herným zostavám by som pribaloval aj štvorjadrové procesory. Na druhú stranu, pre človeka čo hrá hry len občasne, je štvorjadro zbytočné - rovnaký komfort pri práci dokáže poskytnúť aj dvojjadro, navyše má nižšiu spotrebu a aj cenu.
Trochu ma desí aj Deneb, alias Phenom II, ktorého prvé testovacie výsledky neprinášajú ktovieaký výkonový prínos voči 65nm Phenomom, a vyzerá to tak, že AMD sa až po dvoch dlhých rokoch vyrovná práve dva roky starej architektúre Core2. Každopádne si myslím, že AMD zachráni ich cenová politika, a dobrá taktovateľnosť, ale to je asi tak všetko... Nehalem je iná trieda, to je moloch, ktorý si z pozície high-endu bude strážiť svoju pozíciu.
Inovácia roku:
Jednoznačne GDDR5, vďaka ktorým grafické karty nepotrebujú široké zbernice, a vystačia si s "mainstreamovou 256tkou" pri slušnej priepustnosti.
Ruka v ruke s GDDR5kami idú určite SSD disky, o ďalšiu pohyblivú jednotku menej, navyše prístupové časy sú bleskurýchle, tak ako zápis/čítanie u drahších SSD diskov.
Článok/interview roku:
Nezostáva mi nič iné, len súhlasiť s recenzentmi, pretože Anandtechu sa tento článok naozaj podaril. Klobúk dole.
The RV770 Story: Documenting ATI's Road to Success - Anandtech/ Chris Hook
http://www.anandtech.com/video/showdoc.aspx?i=3469
Prekvapenie roku:
Myslím, že tu nieto o čom, vydanie RV770 v prekvapeniach roka dominuje. Vysoký výkon, a dobre nastavené ceny nových HD48xx bezprostredne po vydaní ohúril nejedného, len málokto očakával od tejto rady až takto vysoký výkon.
Najväčšie sklamanie roku:
Bohužiaľ, najväčším sklamaním roka by som nazval aplikáciu na konverziu videa cez GPU od ATi - ATi Avivo Converter. Tento nástroj je totiž vyvíjaný už od grafickej rady ATi Radeon x19xx, a nemá vlastne nič spoločné s GPU, pretože už v tej dobe vyšla "cracknutá" verzia, ktorá sa dala spustiť na naozaj hocijakej grafickej karte. Aplikácia je len velmi slušne optimalizovaná pre CPU, využíva obe jadrá, a výsledky konverzie sú impresívne, kvalita je ale strašná. Mnohokrát rozhádzaný obraz, neostrý, občas trhaný...
Ruka v ruke s týmto nástrojom idú ovládače od ATi, ktoré stále nedosahujú kvalít Forcewarov od nVidie, a nekladiem si márne nádeje, že v blízkej budúcnosti budú...
Najzaujímavejšie riešenie roku:
Jednoznačne veľmi zaujímavo vyzerá LucidLogix Hydra, ktorá, ak bude aspon spolovice tak dobre fungovať ako sa sľubuje, by mohla preniesť spojenie viacerých grafických akcelerátorov do úplne iných medzí.
Druhým z najzaujímavejších riešení je nesporne Intel Core i7 v spojení s Crossfire a SLi grafickými riešeniami - nárasty výkonu oproti Penrynu sú vo viacerých testovaných hrách naozaj obdivuhodné. To znamená, že Nehalem by sa mohol celkom dobre presadiť aj v drahších herných zostavách.
Aký bude rok 2009?
Príde GT300, príde RV870... Máme sa na čo tešiť. Špekulanti naznačujú, že RV870 môže obsahovať až 2000SPU, čo je síce ťažko uveritelné, ale nie úplne nemožné. Len dúfam, že obom spoločnostiam, hlavne teda ATi, sa podarí ukočírovať spotrebu ich výsledných produktov. A ak sú správy pravdivé, dočkáme sa ešte pred RV870 vylepšeného jadra RV770 - RV775. No a bojovať na front príde čoskoro GTX rada na 55nm.
Príde Deneb, ktorý by mohol AMD vytiahnuť z bryndy, kde je teraz zapadnuté, a ak to stihne, príde aj Intel Core i5. V tomto roku už snáď uvidíme aj prvé vzorku Intelu Larrabee, a mohla by sa nám konečne predviesť aj Hydra.
Mohli by sa začať konečne rozširovať GPGPU aplikácie, pretože potenciál GPU je naozaj nevyužitý...