Princip:
Sietove napatie sa dvojcestne usmerni k takemuto napatiu sa potom pripoji zataz ale zakazdym ked kopcek dosiahne pozadovane napatie sa zataz odpoji, to sa opakuje pri kazdom kopceku dvojcestne usmerneneho AC napatia.
Kratky popis:
Ak narastajuci prud (2cestne usmernena sinusovka) zatazou sposobi dost velky ubytok napatia na snimacom odpore R1, zopnu sa Q3 a Q2, ktore sa navzajom udrzuju zapnute potom. Tym ze su Q2 a Q3 zopnute, uzemnuju G Q1 a udrziavaju Q1 vypnuty. Napatie na zatazi teda klesa, lebo kondenzator 100uF za vybija do zataze. Pri prechode sietoveho napatia nulou sa tranzistory Q2 a Q3 vypnu (zapojenie Q2 a Q3 je nahrada tyristora prakticky) a teda G Q1 ma cez odpor 150k napatie a Q1 je otvoreny, kym ho znova Q2 a Q3 nevypnu, pri dalsom kopceku sietoveho napatia, sa to znova opakuje.
Pochopitelne toto zapojenie vnasa do siete vselijake mozne harmonicke a rusenie, ale samozrejme nie je mozne pouzit to na velke vykony (desiatky W) a ani vhodne aj koli ruseniu. Toto zapojenie zdroja bez trafa je schopne dodat daleko vacsi vykon do zataze ako zdroje s kondenzatorom (Xc). Rovnako ako zdroje s kondenzatorom neoddeluje galvanicky siet od zataze.
Prisposobenim R1 je mozne nastavit napatie na zatazi a prud do zataze.
Toto zapojenie vzniklo ako odpoved na potrebu napajat vykonove LEDky zo siete bez pouzitia trafka.
Nie je od veci zapojenie doplnit poistkou (pred usmernovacom) a nejakou prepatovou ochranou pripojenou k zatazi, aby sa nemohlo na zatazi objavit vacsie napatie. (varistor napr. Ak sa objavi, tak varistor to skratne a poistka sa prerusi, Q1 to nemusi prezit, zatazi nic nehrozi)
Nie je od veci zapojit zenerku 15V medzi G a zem, aby sa na G nevyskytlo nikdy napatie vacsie oproti S ako 15V (resp. 20).
Vyhoda tohto zapojenia je ze to bude rovnako dobre fungovat aj na 110V.
10R odpor je mozne znizit (aby sa nenahrieval) Nie je dobre ho uplne vypustit (sluzi na "zmekcenie", pri zapnuti sa obmedzi prudovy naraz atd. Nie je fayn ak sa pripoji zataz a kondik k sieti priamo, lebo napatie na nich potom vyskoci prudko). Treba mysliet na to ze zapnut do siete cele zapojenie sa moze podarit aj ked prechadza sietove napatie prave maximom. NA to je tam ten odpor, aby napatie na zatazi nevyskocilo moc rychlo. Bolo by mozne pouzit aj tlmivku.
POZOR: Vsetko v tomto zapojeni je galvanicky spojene so sietovym napatim. Podla toho sa treba spravat.
Zapojenie je odskusane a funkcne.
Toto zapojenie je schopne zivit jeden PC FAN v poho.Je mozne s malou upravou zivit aj 2 aj viac. Ak sa rozhodnete zivit 2 vetraciky tymto sposobom, tak je lepsie ich dat do serie ako paralelne, aby sa nezvacsoval prud ale napatie. Nestupne tak prudove zatazenie ziadnej suciastky, jedine co sa zmeni je ze tranzistor Q1 bude dlhsie zopnuty a na vystupe bude vacsie napatie. Neterba menit kapacitu filtracneho kondika. Treba len aby ten kondik bol na 35V alebo 50V.
Q2 a Q3 mozu byt prakticky akekolvek bezne tranzistory, musia mat ale dostatocne Uce.
Upravena schema pre vetracik (12V/120mA =100R bezny vetracik):
R1 sa da samozrejme doladit, neni problem dat vacsi a postupne merat a znizovat ho.
Dalsia, zjednodusena moznost ako to zapojit:
Treba doplnit zenerku, lebo ako vidno napatie na kolektore resp na G mosfetu je velke.
Toto zapojenie nie je natolko univerzalne a pri pouziti napr pri 110V to treba prestavit.
Je vhodne zapojit aj podpor pred usmernovac, resp tlmivku (len tam treba opatrne, pretoze pri vypinani prudu ktory tecie tlmivkou vznika prepatie).
Tato schema je len koncept a principialna schema.