ako zapojiť a samozrejme nasmerovať parabolu na jednu družicu. Existuje veľké množstvo montážnych firiem, ktoré sa týmto živia, avšak keď Vám ozrejmím zopár vecí a malinkých trikov, tak bude jasné, že to nie je až také ťažké. Stačí len troška začiatočníckej trpezlivosti. Treba si však uvedomiť, že samotnú montáž sa neodporúča vykonávať počas búrky, dažďa,... najlepšie za slnečného, bezoblačného počasia. Skúste hádať, prípadne nám napíšte príspevok prečo asi?
Na začiatok si pripravíme všetky nástroje. Nebudeme potrebovať nič špeciálneho, všetky sú bežne dostupné (skrutkovač, kľúče - najmä priemery 10,12 a 13,...), malý televízny prijímač, kúsok koaxiálu s konektormi na prepojenie medzi konvertorom a TV, ktorý budeme mať v dohľade (napr. vedľa nás na streche).
Pred samotnou inštaláciou je dobre si parabolu zostaviť podľa návodu (dodávaná parabola býva rozobratá) a prednastaviť do uhla približne 40°. Parabolu umiestníme na konzolu, vopred umiestnenú a vyváženú do kolmice libelou (vodováhou) na vhodnom mieste. O výbere miesta ste si mohli prečítať v predchádzajúcom článku "Dôležité maličkosti".
Pri inštalácii si vieme pomôcť analógovým prijímačom a televízorom vedľa seba (vhodné pre majiteľov, ktorí menia analogový prijímač za digitálny). "Analogáč" nám pomôže tým, že ako budeme postupne hľadať danú družicu (máme samozrejme nastavenú frekvenciu pre jeden z analógových programov doposiaľ vysielajúci na danej družici), bude zrnenie prechádzať do obrazu. Teda obraz sa nám ukazuje postupne zo zhoršeného (zrnitého) obrazu do kvalitného. Pri digitálnom prijímači je pravidlo "buď obraz alebo nič". Týmto spôsobom najľahšie nájdeme hľadanú družicu ako aj nastavíme vertikálnu úroveň paraboly. Môže sa zdať, že analógový príjmač je možné využiť len na vyhľadanie družíc, na ktorých doposiaľ vysielajú analógové stanice. V podstate je to tak, ale môžeme si pomôcť malým trikom. Najlepšie si to môžeme ukázať na príklade. V dnešnej dobe čoraz viac žiadaná družica ASTRA 3A, najmä kôli SlovakLinku (12,565GHz, horizontálna polarizácia, 27.500 SR a 2/3 FEC) a CzechLinku (12,525, vertikálna polarizácia, 27.500 SR a 3/4 FEC), ktorá je na 23° východne, nevysiela v analógovom systéme. Avšak susedná družica ASTRA 1 na 19° východne áno. Takže "na analogáči" si nájdeme ASTRU 1 a doladíme aj vertikálne nastavenie. Keď ju nájdeme a doladíme tak vieme, že 5° stupňov na východ je ASTRA 3A. Východ z pohľadu za parabolou (pozorovanie v smere paraboly) je smerom doľava. 5° stupňov predstavuje približne 8 cm (to záleží od druhu a veľkosti paraboly). Potom zapojíme digitálny prijímač a jemne doladíme na najvyšiu možnú úroveň kvality. Po tomto nastavení môžeme konvertor spojiť s koxiálom, ktorý vedie do miestnosti s TV príjmačom, ktorý budeme používať na pohodlné sledovanie satelitných programov.
Ďalším spôsobom vyhľadávania je za pomoci buzoly. Podľa nej vieme určiť, kde je juh. Zas uvediem na lepšie ozrejmenie príklad. Ak sa nachádzame napr. v Banskej Bystrici (pozícia 19,10° východnej dĺžky a 48,70° severnej šírky) tak vieme, že na juhu je ASTRA1 (19°východne) a podľa buzoly nastavíme danú družicu. Ďalšie družice dohľadávame od nej na východ alebo na západ. Napr. v Banskej Bystrici nastavíme HotBird (13° východne) posunom o 6° na západ teda od juhu cca 10cm vpravo (záleží od druhu a veľkosti paraboly) a potom doladíme na maximálnu kvalitu.
Ak ani jednu z predchádzajúcich vecí nevlastníme (analóg, buzola), môžeme nastavenie urobiť aj pomocou digitálneho prijímača, avšak musíme sa vyzbrojiť oveľa väčšou trpezlivosťou. Vtedy sa musíme orientovať podľa okolitých parabôl na susedných strechách, samozrejme za predpokladu, že nežijeme na samote, prípadne naši susedia vlastnia už nastavený príjmač.
zdroj: Hradware.sk
_________________ CPU: AMD Ryzen5 1600 @ 3,9GHz, Hyper 212, MB: Fatal1ty AB350 Gaming K4, RAM: 2x8GB DDR4 Kingston 3000MHz, GPU: MSI RX 580 GAMING+ X 8G, SSD: Samsung EVO 500GB, HDD: Seagate Baracuda 7200.12 2TB, LCD: AOL Q3279VWF, Key/M: A4Tech Bloody B318, A4Tech Bloody P93, Seasonic 520W, Antec 300, OS: Win10 x64 , NAS: Synology DS115(2TB) CP: Honor 9, PlayStation4 NB: Lenovo IdeaPad 110, Galaxy Tab Inteligencia je to, čo používaš keď nevieš čo máš robiť Jean Piaget |