Existuje veľa "hotových riešení" ako XAMPP, EasyPHP a pod. ale toto je originál. Po úspešnom zvládnutí tohto manuálu, by ste mali vedieť základne obsluhovať váš APACHE a aj PHP. Nainštalujete si MySQL a nakonfigurujete phpMyAdmin
Trvanie: 20-60 min (záleží od skillu a rýchlosti čítania
)
Inštalácia APACHE
Zo stránky
http://httpd.apache.org/download.cgi si stiahnete najnovší apache s príponou MSI a atribútom no_ssl.
V čase písania tohto manuálu bola najnovšia verzia 2.11 a tu je link:
Download
Počas inštalácie (po odsúhlasení licencií) budete vyzvaný, ku vyplneniu informácií o serveri. Tieto údaje už môžu byť vyplnené, ale prepíšeme ich v nasledujúcom tvare. Do prvého políčka zadáte názov domény (napr. pcforum.sk). Do druhého políčka zadáte názov serveru (napr.
www.pcforum.sk). Do tretieho políčka zadáte emailovú adresu (kontaktnej osoby). Pokiaľ chcete len nastaviť localhost (v manuáli budeme ďalej pracovať s localhostom), vyplňte prvé dve polia na „localhost“ a tretie pole môžete vyplniť Vašou alebo vymyslenou adresou (viď. obr). Tieto údaje sa dajú kedykoľvek po inštalácií zmeniť, sú uložené v súbore httpd.conf o ktorom bude reč neskôr.
Taktiež môžete nastaviť inštaláciu na port 80 alebo 8080. Predvoleným portom je port 80, ale pokiaľ Vám už na PC beží iný server použite 8080. Treba si však uvedomiť, že pri použití portu 8080 bude neskôr adresa v tomto tvare:
http://localhost:8080/index.php. Preto odporúčam port 80.
V ďalšom kroku si môžete vybrať či chcete nainštalovať Automaticky alebo Ručne. Odporúčam vybrať si krok
Automaticky. O krok ďalej si môžete vybrať cieľové umiestnenie Apache. Zmena tohto cieľového umiestnenia Vám môže potom uľahčiť prácu, ale zas keď budete čítať manuály, bude sa ťažšie spomínať.
Pozn.: Vo Viste a Windows 7 sa počas inštalácie zobrazí UAC, kde potvrdíte inštaláciu.
Počas inštalácie sa Vám spustí aj Apache monitor. Spolu sním môžu
Po úspešnej inštalácií reštartujte počítač.
----------------------------
Pokiaľ ste to urobili správne, tak ak do svojho prehliadača napíšete localhost (presmeruje Vás na
http://localhost/), Mala by sa Vám zobraziť stránka s nápisom
It Works! (viď obr.). Dole v pravom rohu obrazovky by sa mal zobraziť apache monitor (pierko), ktorý Vás bude informovať, či Apache beží.
Inštalácia MySQL
Oficiálnou stránku produktu MySQL je
www.mysql.com. Počas písanie tohto článku bola najnovšia verzia 5.1 a vo vývoji 6 alpha. Vašu MySQL databázu si teda stiahnete z
http://dev.mysql.com/downloads/mysql/5.1.html
Keď prescrolujete túto stránku dostanete sa časť kde máte Windows download a Windows x64 download. Vyberte Essentials (pokiaľ máte požadovaný procesor kliknite na x64 inak na Windows). Zobrazí sa Vám modrá stránka, s tabuľkou, kde sa môžete prihlásiť alebo registrovať. Našťastie oproti Adobe pod tabuľkou je odkaz typu: „» No thanks, just take me to the downloads!“. Kliknite naňho a dostanete sa na stránku s mirrormi. Vyberte si svoj mirror a stiahnite program.
Pre neschopných uvádzam Windows link:
Download
-----
Spustite inštaláciu. Po kliknutí na Next sa Vám zobrazí ponuka medzi: Typical, Complete a Custom. Tento raz zvoľte
Typical. Ak Vám umiestnenie databázy nevyhovuje vráťte sa a vyberte Custom, kde na boku môžete zmeniť umiestnenie. Spustite inštaláciu (Vista a Seven vyžadujú UAC povolenie).
Po úspešnej inštalácií sa Vám zobrazií ďalšia ponuka. Stláčajte Next, až kým sa dostanete do ponuky s „
Configurate Server Now“. Potvrďte túto možnosť (pokiaľ nie je) a dajte
Finish.
Ak ste tu urobili správne malo by sa Vám otvoriť okno, podobné inštalácií, po stlačení Next zvoľte možnosť „
Detailed Configuration“. Keďže v tomto článku inštalujeme localhost, v nasledujúcich 5 ponukách stláčajte Next (Developer Machine, Multifunctional Database, inštalácia na primárnu partíciu, Decision Support, vlastnosti). Teraz by ste mali vidieť okno s nastavením jazyka. Ide o predvolené kódovanie v databáze. Pokiaľ naozaj neviete v ktorom kódovaní chcete robiť stlačte next. Ak však viete, že Vaše webové stránky budú využívať kódovanie UTF-8, vyberte manuálne nastavenie a zvoľte UTF-8 (odporúčam). Slačte 2 krát Next, až sa dostanete do ponuky kde bude inštalácia po Vás vyžadovať prihlasovacie
meno a heslo. Pokiaľ nemáte počítač v sieti, alebo nie je inak využívaný (a chcete chrániť uložené dáta) zvoľte náročnejšie. V druhom prípade Vám postačí meno root a heslo root.
Toto meno a heslo budete ďalej potrebovať!! Slačte
Execute.
Pokiaľ ste to urobili správne mali by ste mať od hora dole fajočky. Stlačte Finish, pre ukončenie konfigurácie. Teraz máte nainštalovanú databázu MySQL.
Inštalácia PHP
Oficiálne stránka PHP je
www.php.net . Naše PHP stiahneme zo stránky:
www.php.net/downloads.php . Prescrolujte sa do časti Windows a stiahnite ZIP
(nie inštalátor!). Počas písania článku bolo možné stiahnuť verziu 5.2.9-1 (PHP 5.2.9-1 zip package [10,272Kb] - 10 March 2009). V nasledujúcich krokoch bude od Vás Vista a Seven požadovať UAC.
Uvádzam aj link, na túto verziu:
Download
Teraz ZIP rozbaľte do priečinku. Tento priečinok vyberajte opatrne, lebo ho budete neskôr používať. Odporúčam umiestnenie typu: C:/PHP/
Teraz postupujte podľa nasledujúcich krokov :
1. Z adresára C:/PHP/ prekopírujte do C:/Windows/ súbor php.ini-recommended pričom ho premenujete na php.ini
2. Otvorte tento súbor (C:/Windows/php.ini) a v strede odstráňte bodkočiarku pre názvom rozšírenia (výsledné riadky – základné rozširenia):
Kód:
extension=php_mysql.dll
extension=php_mysqli.dll
extension=php_xsl.dll
extension=php_gd2.dll
extension=php_mbstring.dll
extension=php_mcrypt.dll
V tomto súbore si môžete povoliť rozšírenia, ktoré pri svojej práci potrebujete, napr. rozšírenie pre prácu zo ZIP, PSPELL, MCRYPT a pod. Tie ktoré som zvolil ja sú základné. Prvá dva umožňujú prácu s databázou, tretí prácu s xsl štvrté umožňuje prácu s knižnicou GD, umožňujúca vykresľovať obrázky, mbstring Vám pomôže s PHP funkciami kde potrebujete podporu pre kódovania ako UTF-8, posledné rozšírenie inštalujem hlavne kvôli phpMyAdmin, ktorý ho vyžaduje.
V tomto súbore si môžete taktiež povoliť zobrazovanie chybových hlášok (error_reporting = E_ALL). Súbor uložíme. Vo Viste a Seven to nebude také jednoduché. Odporúčam si to uložiť na nejaké zapisovateľné miesto, a potom to do zložky C:/Windows/ nakopírovať (čím nahradíte starý súbor).
3. V tomto kroku, nakopírujte z C:/PHP/ do C:/Windows/System32/ súbory: php5ts.dll, libmysql.dll a libmcrypt.dll
4. Teraz nakopírujte z C:/PHP/ext/ do C:/Windows/System32/ všetky knižnice ktoré ste povolili. V našom prípade to bude php_mysql.dll, php_mysqli.dll, php_xsl.dll, php_gd2.dll, php_mbstring.dll, php_mcrypt.dll.
5. Uistite sa, že ste naozaj nakopírovali, premenovali a prepísali súbor C:/Windows/php.ini. Uistite sa, že ste nakopírovali všetky potrebné knižnice do C:/Windows/System32/. Uistite sa, že ste splnili aj krok 3. Pokiaľ je všetko ako máte, tak PHP je teraz vo vašom systéme. V nasledujúcich krokoch ho implementujeme do Apache.
6. Otvorte konfiguračný súbor Apache. Jeho predvolené umiestnenie je C:/Program Files/Apache Software Foundation/Apache2.2/conf/httpd.conf
7. V tomto súbore nájdite časť s riadkami LoadModule (začína to asi 40 riadkom). Na koniec tejto časti pripíšte:
Kód:
LoadModule php5_module c:/PHP/php5apache2_2.dll
AddType application/x-httpd-php .php
8. V strede súboru nájdite aj DirectoryIndex index.html. Tento prepíšte na:
Kód:
DirectoryIndex index.html index.html.var index.php
9. Súbor uložte (prepíšte originál). Pomocou Apache Service Monitor reštartujte apache. Jednoducho to urobíte tak, že kliknete na ikonku vpravo dole (pierko) a vyberiete: Apache2.2 -> Restart. Pokiaľ to prebehne bez problémov, tak je to ideálne. Ak nastali chyby, skontrolujte si riadky, či ste ich správne prepísali. Pokiaľ Vám to stále hádže chyby, skúste reštartovať počítač.
10. Dostaňte sa do zložky C:/Program Files/Apache Software Foundation/Apache2.2/htdocs/ a vytvorte tam súbor index.php. Pokiaľ používate Total Commander, vykonáte to stlačením SHIFT+F4, napíšete názov súboru. Do súboru napíšte:
Kód:
<?php
phpinfo();
?>
Súbor uložte.
11. Do svojho internetového prehliadača napíšte localhost/index.php, mali by ste v strede obrazovky vidieť to čo je na obrázku.
12. Nepovinné: Pokiaľ Vám nevyhovuje umiestnenie C:/Program Files/Apache Software Foundation/Apache2.2/htdocs/ dá sa to samozrejme zmeniť. Otvorte konfiguračný súbor httpd.conf a upravte riadky:
Kód:
<Directory "C:/Program Files/Apache Software Foundation/Apache2.2/htdocs">
DocumentRoot "C:/Program Files/Apache Software Foundation/Apache2.2/htdocs"
Nezabudnite tento priečinok vytvoriť a reštartujte Apache.
Pokiaľ Vám Apache funguje a zobrazila sa Vám informačná stránka PHP, tak
máte PHP dobre nakonfigurovaný a beží. Taktiež komunikuje s MySQL.
Inštalácia phpMyAdminphpMyAdmin Vám pomôže pri spravovaní databáz. Je to šikovný „program“, pomocou ktorého veľmi jednoducho budete vytvárať, mazať, upravovať, nastavovať tabuľky, polia, atď. jeho inštalácia na localhoste je jednoduchá.
Oficiálnou stránkou phpMyAdmina je
www.phpmyadmin.net. Zo stránky
http://www.phpmyadmin.net/home_page/downloads.php stiahnite najnovšiu verziu. V čase písania tohto článku bola najnovšia verzia 3.1.3 a tu je link:
DownloadPo stiahnutí tejto verzie, ju rozbaľte do svojho localhost priečinka (pôvodne htdocs). Odporúčam prekopírovať ako adresár (teda nebudete kopírovať súbory ale celý priečinok). Kvôli uľahčeniu práce premenujte zložku na
phpMyAdmin.
Do svojho prehliadača napíšte: localhost/phpMyAdmin/ . Mala by sa Vám zobraziť úvodná stránka. Ako meno použite root a heslo root (
údaje od inštalácie MySQL).
Kvôli urýchleniu práce na localhoste vytvorte v zložke phpMyAdmin súbor config.php a vložte doňho nasledujúci obsah:
Kód:
<?php
$cfg['PmaAbsoluteUri'] = "http://localhost/phpMyAdmin";
$cfg['Servers'][1]['host'] = "localhost";
$cfg['Servers'][1]['auth_type'] = "config";
$cfg['Servers'][1]['user'] = "root"; // tu dajte Vaše meno z inštalácie MySQL
$cfg['Servers'][1]['host'] = "password"; // tu dajte Vaše heslo z inštalácie MySQL
?>
Znovu spuste
localhost/phpMyAdmin/ . Pokiaľ ste to urobili správne máte aj nastavený phpMyAdmin.
--------
Obrázky:
1, Konfigurácia Apache:
2, Ikonka Apache Service Monitor:
3, Správa It Works!:
4, Obrazovka index.php - phpInfo():
-----------------
Tento manuál bol testovaný na Windows XP, Windows Vista aj Windows Seven. vytvoril Tomáš Bončo (Tominator) pre PCforum.
Je zakázené ho kopírovať alebo šíriť na iné stránky bez môjho povolenia.