Notebook Lenovo Ideapad Y560 je multimediálny notebook, ktorý si všimne každý, kto hľadá notebook s dobrým výkonom vďaka pomerne nízkej cene vzhľadom na parametre. Tak isto som aj ja vyberal notebook v cene do 900€ a tak sa s Vami rád podelím o svoje skúsenosti. Vyberal som primárne medzi modelmi Acer Aspire 5820TG zo série TimelineX a Lenovo Idepad Y560. Vybral som si Acer, no vrátil som ho a teraz tu mám tento Idepad. Porovnanie na konci článku.
Budeme sa oboznamovať konkrétne s modelom s nasledovnými parametrami:
Display: 15.6" WXGA, 1366x768 HD
Procesor CPU: Intel Core i3 380M, 2.53GHz
Operačná pamäť RAM: 4GB DDRAM3
Pevný disk HDD: 500GB
Optická mechanika: DVD-RW
Grafická karta VGA: ATI Radeon HD 5730 1GB
Porty: 3xUSB(1xeSATA), RJ-45,VGA, HDMI, 1x Čítačka kariet 6v1 (MMC, MS, MS PRO, SD, SD Elite Pro, xD)
Rozměry: 385mm x 255mm x 20~33 mm
Hmotnost: 2.7Kg
Dostupné sú taktiež verzie s procesormi i5 a i7.
Dizajn:
Výrobcovia stavili na lesklé plasty, ktoré sú použité takmer všade. Lesklá je celá základňa notebooku - v okolí touchpadu, taktiež po bokoch klávesnice a nad ňou, veko displeja. Odtlačky prstov sa pochopiteľne zachytávajú všade, najviac však v oblasti nad klávesnicou a v okolí displeja. Pod klávesnicou, čiže v okolí touchpadu nie sú odtlačky až tak viditeľné, len pod istým uhlom. Na ľavej strane od klávesnice (bez numerickej časti) sa nachádza tlačítko na zapnutie a tlačítko na rýchle zálohovanie. Na pravej strane sa nájdeme tri tlačítka na ovládanie hlasitosti. Nad klávesnicou sú umiestnené štýlové reproduktory a rada dotykových tlačítok spolu s indikátormi. Vedľa indikátorov (činnosť HDD, bluetooth, wifi) tu nájdeme pásik siedmich dotykových tlačítok, ktoré slúžia na rýchle spustenie zvolených aplikácií. Pod nimi sa nachádza ešte pásik, ktorý po pretiahnutí prstom zipsuje (zablokuje) plochu. Na pravo od tohto pásika nájdeme ešte dve dotykové tlačítka na spustenie Energy managementu a tlačítko na výber z troch profilov: (Normal, Movie, Intelligent), pri výbere ktorých sa mení jas a štýl zvuku (napr. 3D zvuk).
Veko displeja obsahuje motív, ktorý sa mi však veľmi nepáči. Na obrázkoch pri popise produktu odkiaľ som notebook kupoval bol iný motív ako tento, takže som bol trochu zarazený keď som to videl.
Klávesnica a touchpad:
Klávesnica je bez numerickej časti, aj keď priestor by tu na ňu bol. Je však veľmi pohodlná, dobre sa mi na nej píše, klávesy sa príjemne stláčajú. Lenovo však tak, ako aj pri iných notebookoch vyrába klávesnicu s prehodenými tlačidlami Ctrl a Fn. Touchpad je dostatočne veľký, lesklý s miernym zdrsneným povrchom. Tlačítka touchpadu sa stláčajú ľahko, nevydávajú pri tom žiadny zvuk, sú taktiež lesklé.
Displej:
Displej ma príjemne prekvapil, napriek rozlíšeniu 1366x768px. Má vysoký jas vďaka LED podsvieteniu a dobré farby v porovnaní s inými notebookmi v rovnakej cene. Pozorovacie uhly sú slabšie, no myslím že postačujúce - hlavne horizontálne, vertikálne to je už horšie, dochádza k invertovaniu farieb. Displej je samozrejme lesklý, čo je patrične vidieť v presvetlenej miestnosti.
Zvuk:
Ten zabezpečujú dva reproduktory JBL, ktoré hrajú perfektne, hlasno a nechrapčia. Jednoducho výborný hudobný zážitok s porovnaním s inými bežnými reproduktormi, ktoré sa do notebookov montujú.
Výkon testovať nejdem, je ľahké ho predpokladať ak sa pozriete na HW, ktorý obsahuje. Pridám sem len index hodnotenia systému:
Teploty, hlučnosť, výdrž:
Teploty notebooku sú bežné. V okolí touchpadu, hlavne na ľavej strane v blízkosti chladiča je notebook pri záťaži teplý, nie však horúci. Hlučnosť sa samozrejme zvyšuje s narastajúcim výkonom. Pod záťažou (hra Burnout Pradise takmer na plné detaily) dá chladič o sebe vedieť, je pomerne hlučný. Pri zapnutej integrovanej grafickej karte je však hlučnosť minimálna, chladič takmer nepočuť, laebo ho počuť len veľmi slabo. Výdrž so zapnutým Wifi a surfovaní po nete sa mi pohybovala v rozmedzí 3 - 4 hodín. Pod záťažou (hranie hier) do hodiny.
Šasi, kvalta spracovania:
Dostávam sa k časti, v ktorej končia akékoľvek klady. Konštrukcia tohto notebooku ma veľmi sklamala. Plasty sa prehýbajú takmer všade, v okolí touchpadu pri zatlačení, pod enterom sa klávesnica prehýba, taktiež okolo tlačítok po bokoch klávesnice sa plasty prehýbajú. Najhoršie je na tom veko displeja - to sa prehýba veľmi ľahko, taktiež pri zatlačení zo zadu na veko displeja sa plast prehýba. Pánty vyzerajú mohutne, no to je asi tak všetko - len vyzerajú. Držia síce pozíciu displeja, no displej sa dá sklápať a vyklápať pomerne ľahko, čiže pánty nie sú také dobré ako vyzerajú. Taktiež pri zatrasení stolom sa veko displeja riadne rozkýve.
Zhrnuté klady a zápory:
+ pohodlná klávesnica
+ kvalitné reproduktory
+ dobrý displej
+ prepínanie grafických kariet -> vyššie výdrž
+ cena (720€)
- veľmi zlá konštrukcia
- lesklé plasty, lesklý displej
- dizajn (je to však subjektívne, dávam mínus za ten vzor na veku displeja)
Záver:
Dobre vyzerajúci notebook s výborným výkonom v danej cenovej kategórii s perfektným zvukom reproduktorov, vhodný na hranie aj náročnejších hier, ktorý ma však sklamal spracovaním a použitím lesklých plastov. Rozhodne neodporúčam na časté prenášanie.
Porovnanie s modelom Acer Aspire 5820TG TimelineX:
Acer 5820TG:
+ lepšia konštrukcia, plasty sa prehýbali len mierne okolo displeja a spôsobovali tak vlnenie, veko displeja z vonkajšej strany bolo veľmi dobré
+ použité matné plasty v kombinácii s hliníkom
+ nižšia váha
+ menšie rozmery (o nejaký centimeter tenší)
+ dobrý a veľký touchpad
- menej kvalitné reproduktory
- slabší displej (nevýrazné farby)
- menej portov (absencia eSATA, Express Card)
- klávesnica menej pohodlná
ďalšie fotky: