Rychlost, stabilita, intuitivne ovladanie a jednotne GUI.
By
jkochlan at 2012-05-05
Najst tieto vyrazy v ktorejkolvek recenzii Windows Phone telefonu nie je nic komplikovane. Hlavne prve dva boli dovodom pre kupu telefonu s WP 7.5. “Preklikat” sa k Omnii W uz bolo jednoduche. Za malo penazi clovek dostane jeden z najvykonnejsich “Mango” telefonov na trhu s ked nie vyhovujucim, tak aspon pouzitelnym uloznym priestorom a vcelku elegantnym designom.
Telefon, ako pokracovatel nastoleneho trendu, je magnetom na otlacky. Tie sa v idealnom pripade objavuju najma na 3,7“ Super AMOLED displeji. Pod nim sa nachadza „Home button“ a nanestastie aj dva senzorove tlacidla pre navrat spat a vyhladavanie. Minimalne tlacidlo spat podla mojho nazoru trochu popiera vyssie spominanu intuitivnost ku ktorej sa ale dostanem neskor. Nad displejom je potom celna kamera, proximity senzor, logo Samsungu a reproduktor.
Na tento telefon som presiel s iPhonu 3G, takze pri prvom kontakte ma trochu prekvapila vaha a konstrukcia. Telefon posobil dost krehko a podstatne menej masivne nez „jablcko“. Konstrukcne sa s iPhonom rovnat nemoze, ale aj napriek tomu, ze zadny kryt a bocne tlacidla maju istu (malo badatelnu) volu, kvalita spracovania vzhladom na cenu nie je vobec zla. Predna cast je navyse chranena sklom „Gorilla glass“ ktore by v idealnom pripade malo ochranit displej aj pri nesetrnejsom zaobchadzani. V mojom pripade (a nie v jedinom) sa za ochrannym sklom ale objavili akesi smuhy kvoli ktorym som na chvilu premyslal nad reklamaciou. Kvoli neslavne znamemu servisu Samsungu som to ale radsej nechal tak.
Ovela zaujimavejsi je vsak samotny system. K nemu sa pouzivatel dostane jednoduchym stlacenim tlacidiel „Home“ alebo „Power“. Tu nastava prvy problem. Pokial totiz nejakym sposobom „clonite“ proximity senzoru, telefon na tlacidlo „Home“ nereaguje. Chvilku som sa zamyslal nad nejakym praktickym vyznamom takehoto chovania, no nakoniec som to vzdal.
Hned po uvodnych problemoch so vstupom do systemu „ocari“ pohlad na pravdepodobne najvacsiu inovaciu tejto platformy, ktorou je prostredie Metro. Je to akasi mnozina pasivnych a aktivnych(live tiles) dlazdic s velkostou oblubenou hlavne o uzivatelov v pokrocilom veku. Tym nechcem povedat, ze je na tom nieco zle. Naopak. Prostredie posobi naozaj moderne, elegantne a tak nejak konzistentne. Pri standardnych ikonach v Androide alebo iOS clovek prilis neriesi usporiadanie a proste len „placa“ jednu ikonu za druhou. V Metre to vsak smeruje do hlbokeho rozporu s vlastnym estetickym citenim. Mnozstvo „dlazdic“ je jednofarebnych s velkym, nie vzdy zrozumitelnym vektorovym nakresom a elegantne zakomponovat novu, farbenu „dlazdicku“medzi tucet jednofarebnych sa pre uzivatelov castokrat stava zivotnym poslanim. Nechcem aby to vyznelo ako kritika, pretoze z designoveho hladiska prostredie „Metra“ milujem. Obzvlast na Super AMOLEDE a obzvlast v noci vyzera vdaka dokonalej ciernej fantasticky. Tu je ale prave ten maly problem. Ta konzistentnost mi pripomina drahy oblek alebo auto. Vsetko je tak ako ma byt zmena by mohla vsetko znicit. Pridanie novej „dlazdicky“ mi niekedy pripada ako pokus o instalaciu radia od Alpine do Aston Martinu alebo obutie tenisiek k obleku. Prostredie Metra ma vsak dve obrazovky, z ktorych jedna, ako som spominal vyssie vyzera ako velmi zlozite pexeso a druha obsahuje vsetky nainstalovane a teda dostupne aplikacie. Vsetky aplikacie z „kupelne“ sa teda nachadzaju v zozname aplikacii, ale naopak to nemusi platit. Zo zoznamu aplikacii ktory zaroven zahrnuje nastavenia a vsetky mozne ukony z telefonom potom idu pohodlne odstranit. Po dosiahnuti isteho mnoztva aplikacii sa v zozname aplikacii vytvoria akesi abecedne zalozky pre lahsiu orientaciu co je velmi uzitocne. Druhy problem Metra totiz je, ze sa casom stava trochu neprehladnym. Metro totiz nema plochy tak ako Android a v istej podobe iOS ktory ma navyse adresare ktore umoznuju celkom pokrocilu organizaciu aplikacii. Co sa tyka vzhladu aplikacii, existuju iste pravidla, ktorymi by sa vyvojari pri navrhu aplikacii mali riadit a a tak nenarusat jednotny vzhlad v GUI. Tieto pravidla su ale castokrat ignorovane a bojim sa, ze v buducnosti sa to este zhorsi. Ovela vacsiu vyhradu nez k designu aplikacii mam ale k ovladaniu. Problemom je lave senzorove tlacidlo pre navrat spat. Mozno je to zvyk z iOS, no telefon mam dva mesiace a stale neviem, kedy pouzit tlacidlo a kedy existuje ina cesta pre krok spat. Z mojho pohladu su obecne hardwarove tlacidla na telefone zlom. V tomto mi iOS subjektivne pride podstatne intuitivnejsi.
Jednou z vyhod Metro prostredia by mala byt rychlost. Po vybaleni som bol trochu ocareny, pretoze reakcie na dotyk boli rovnake ako na pichnutie do zadku. V istej recenzii som a le cital, ze pri aplikacii tretich stran to uz tak oslnive nie je a to som si chcel overit. Jedinym problemom vsak bol Adobe Reader s ktorym som si zaspominal na casy s S55. Ostatne aplikacie boli sice pocitovo pomalsie, ale stale plynule. Z mojho pohladu vsak nijak nevynikaju nad verziami pre konkurencne platformy (konkurencia ma vsak v mnohych pripadoch vykonnejsi hardware). Za rychlost vdaci Mango takmer neexistujucemu multitaskingu. Aplikacia ktoru zrusite sa proste uspi a nadalej ju nechava cakat na pripadne opatovne vyvolanie. Pokial vsak hardwarove prostriedky zacnu strajkovat, zacne ich postupne killovat. Uzivatel tu bohuzial nema prilis moznosti zasiahnut. Hovorim bohuzial. Nejde totiz ani tak o to, ze potrebujem do niecoho zasahovat pokial to funguje, ale skor o to, ze to nefunguje vzdy. Par krat som telefon dostal do situacie ked fungoval s odozvou reklamacnych oddeleni. Vacsinu casu ale telefon funguje spolahlivo. (telefon vlastnim dva mesiace a k samovolnemu restartu doslo len 2x (: ).
To co bude nasledovat asi nebude typicka recenzia. Najst si informacie a videa k „Wonderu“, resp WP 7.5 nie je nic komplikovane. Ano, asi by som mal spomenut, ze fotoaparat ma 5Mpx (co som sa dozvedel az teraz) a napriek vcelku bohatemu menu foti dost mizerne, alebo skor adekvatne cene. 720 riadkove video je uz o nieco lepsie a ja osobne k nemu vyhrady nemam. Menu prehravaca je tak jednoduche, az je zlozite, pretoze clovek stravi niekolko dni hladanim funkcie o ktorej je presvedceny ze tam je a v skutocnosti tam nie je. (ekvalizer). Ten by normalne nebol potrebny, ale telefon hra trochu hlbsie nez by mal. Pri „hudbe“ od „King of Popa“ to nie je velky problem a dokonca mi to niekedy vyhovuje, no pokial si clovek potrpi na kvalitu zvuku (a tiez fotiek), mal by zvazit investiciu do Lumie 800.
Na co by som sa vsak chcel zamerat viac, je moj osobny pocit, dojem a skusenost po asi dvoch mesiacoch pouzivania. Skor ako skutocna recenzia to zrejme vyznie ako clanok na blog, ale v skutocnosti som to tak zamyslal.
Chcel by som totiz rozobrat obecny problem Windows Phonu. Ja osobne povazujem tuto platformu za iOS obaleny v „Metre“. Telefon je (alebo sa snazi byt) velmi jednoduchy, rychly a stabilny. MS zvolil podobnu taktiku ako Apple. HW pre tuto platformu musi splnat iste kriteria, rovnako tak aplikacie a mnozstvo moznosti je skrutych a nepristupnych ako pre pouzivatelov, tak pre vyvojarov. Niekolko rokov dozadu, pred prichodom prveho iPhonu by to nemusel byt problem. Napriek mnozstvu obmedzeni prisiel Apple s niecim co konkurencia nemala a ten tah sa im vyplatil. MS prisiel s niecim podobnym v case, ked sa to stalo standardom. Dnes si clovek moze kupit rychly telefon, telefon nabity funkciami, alebo telefon s privetivim prostredim a ani v jednom pripade nemusi siahnut po „oknach“. Napriek tomu som veril, ze vlastnosti spomenute v uvode tohto „vylevu“ sa tu prejavia v najvyssej moznej miere. Moja skusenost je ale trochu ina.
Metro je naozaj krasne a kvoli tomu AMOLEDU mu jeho drobne chyby odpustim. S intuitivnostou je to ale trochu horsie. Nejde len o „back button“. Velkym problemom je napr globalne nastavenie hlasitosti. Mozno je to banalita, no pre mna velky problem. U iOS (a predpokladam aj u Androidu) si nastavim hlasitost v prehravaci a nijak tym neovplyvnim hlasitost telefonu, budika alebo ktorejkolvek aplikacie. U WP 7.5 to takto nefunguje. Standardne mam hlasitost nastavenu priblizne na 10/30 (sluchadla so slusnou citlivostou). Problem je, ze pokial si prestanem pocuvat hudbu, hlasitost prehravaca aj telefonu ostane na 10/30 a ja v hlucnejsom prostredi (MHD) nepocujem prichadzajuci hovor.
Problem je aj s rychlostou. Telefon je rychly a vacsinu casu s nim clovek naozaj problem nema. Lenze sposob akym sa ta rychlost dosahuje nie je 100%-ny. Hovori sa o skvelej optimalizacii. Dovolim si pochybovat. Telefon po novom dostal aplikaciu Skype, priamo od MS ktora ale potrebuje 512MB ram. Pri skvelej optimalizacii by mal vyzadovat asi 1/10 tejto hodnoty. Plynulost telefonu zavisi na multitaskingu ktory je tiez len „clovek“ , ma svoje chvilky a tak sa stane, ze obcas telefon zblbne pri uplne trivialnych zalezitostiach. So stabilitou je to podobne. Clovek ktory telefon s WP 7.5 drzal moze obcas skocit do Market placu a pokial tam nejaku aplikaciu uvidi, moze sa stat, ze v komentaroch najde mnoztvo problemov, ako padanie, nekompatibilita atp.
Niekto by mohol povedat, ze ide len o drobnosti, o nejaku betaverziu a tieto male zadrhele sa casom vyriesia. Lenze tu je dalsi problem. Na Microsoft je vyvijany velky tlak zo stran vyrobcov a vyvojarov. Vyrobcovia chcu vacsiu volnost pri vybere hardwaru a vlastnej customizacii softwaru. V praxi to bude pravdepodobne viest k vacsej nekompatibilite, komplikovanejsiemu vyvoju a horsej optimalizacii (Android). Vyvojari chcu zase vacsie moznosti pri zasahovani do systemu. Dobrym vyvojarom to poskytne moznost vyvijat rychlejsie a funkcnejsie aplikacie. Lenze vyvijat aplikacie dnes moze v pohodli domova ktokolvek co moze opat viest k problemom.
V uvode som spomenul, ze najvacsou inovaciu je zrejme Metro prostredie. Mozno to bolo trochu unahlene. WP 7.5 prisiel s vcelku slusnou integraciou socialnych sieti. V kontaktoch ma tak clovek mimo cisla, adresy alebo mailu priradeny tiez napr ucet na facebooku. Pokial chcete niekomu poslat spravu na FB, robite v rovnakom prostredi ako pri posielani klasickej „textovky“. (aplikacia Messages)
Pokial niekto posle spravu Vam, telefon ju notifikuje rovnakym sposobom ako SMS. V podstate ste stale online. V „aplikaci Pictures“ mate opat pristup k albumom z Facebooku a vlastne pri mnozstve beznych cinnosti nijaku externu aplikaciu na Facebook /Twitter nepotrebujete. Tomu ciastocne pomaha aplikacia „People“ kde si okrem kontaktov mozete prehliadat konverzacie alebo statusy. Tu je mozno dalsi drobny problem a sice ten, ze kontakty (aplikacia „People“) su oddelene od aplikacie “Phone“ a zo zaciatku som chvilku premyslal nad tym, na co kliknut, ked sa chcem niekam dovolat (: .
Celkom funkcne a intuitivne riesene je cloudove ulozisko („Skydrive“ ), ktore v case ked som telefon kupoval poskytovalo 5GB ulozneho priestoru zdarma. (teraz je to myslim 7GB). Je to skvele ulozisko pre dokumenty ktore chcete zdielat medzi niekolkymi zariadeniami. Viaze sa na Vas „live“ ucet, ktory je k fungovaniu telefonu nevyhnutny.
Velmi dobre funguje tiez wi-fi tethering. Vacsinou sa tejto funkcie vzdy bojim, ale tu funguje naozaj spolahlivo. Staci nastavit heslo a zapnut. Telefon zvladne sucasne 5 zariadeni, co je viac nez dostacujuci pocet.
Celkom zaujimava je aj aplikacia „Games“ ktora uzivatelovi priradi nejake meno, resp sa prepoji s uctom X-Box Live. Vzhladom k tomu, ze X-Box nevlastnim, nemal som moznost tuto aplikaciu otestovat, ale predpokladam, ze tiez robi nieco uzitocne.
Takze za priblizne 260eur to na druhej strane vobec nie je zla volba. Je to tretina ceny iPhonu a Androidy v tejto cene za vela nestoja (mozno s vynimkou Evo 3D). Problemom je podla mna slabsia vydrz na bateriu, male interne ulozisko a slaby audio vystup. Ta cena je ale nizka len u Samsungu. HTC, Nokia, Dell sa cenovkou blizia k High-Endu a v pripade HTC clovek ani nedostane S-AMOLED bez ktoreho si ja osobne WP 7.5 predstavit neviem. Problem je len s buducnostou tejto platformy. Nizky zaujem zo strany pouzivatelov znamena aj nizky zaujem zo strany vyvojarov co vedie k chudobnemu MarketPlacu (sucasny stav).
Na zaver sa chcem ospravedlnit za chybajuce obrazky. Fotit vzhlad mi vzhladom k mnozstvu fotiek na internete v podstatne vyssej kvalite prislo zbytocne. Fotit prostredie aplikacie „People“ , co som povodne zamyslal sa nakoniec nekonalo, pretoze ludom na fotkach by sa to nemuselo pacit a vyhnut sa tomu by bolo dost komplikovane (: . Tiez asi chyba mnozstvo faktickych informacii, ktorych je ale takisto plny internet a mojim cielom nebolo „vynaliezat koleso“. Clovek sa pri vybere telefonu vacsinou nikdy nerozhoduje na zaklade jednej recenzie, alebo clanku.
Snazil som sa pozriet na ten system a jeho buducnost z mojho pohladu, co by snad niekedy v buducnosti mohlo niekomu pomoct pri rozhodovani, co ale neznamena, ze nie som ochotny odpovedat na pripadne konkretnejsie otazky.