V pc je niekolko desiatok miest kde sú spoje riešené len suchým kontaktom dvoch kovových plôch. Prítomnosť vzduchu a elektrického napätia, prípadne prachu v dôsledku chladenia ventilátormi môže spôsobovať ich zanášanie a docela rýchlu koróziu. Prečo je tomu tak...
Drahšie počítačové spoje sa vyrábajú zo zliatin zlata. Tie sú velmi odolné voči takýmto vplyvom, lacnejšie sa ale vyrábajú zo zliatin medi. Tie sú ku korózii docela dosť náchylné.
Aj keď sa asi tak rýchlo nestane aby ste našli na kontakte vrstvu hrdze ako na starej vodovodnej trubke aj velmi malé množstvo nečistôt môže spôsobiť problémy.
Okrem toho suché prostredie nieje ideálny vodič. Pokial z nejakého dôvodu preskakujú medzi kontaktami mikroskopické iskry tiež to urýchluje opotrebenie komponentov a zároveň to prispieva k vyššiemu vývoju tepla v spoji.
aké to môže spôsobiť konkrétne problémy:
1. U velmi starých alebo zájdených komponentov môže dochádzať k chybám ktoré sa dajú interpretovať ako zlyhanie zariadenia. Po vytiahnutí a zasunutí karty sa to zlepší/zmizne.
2. Chyby dátového charakteru. Poškodenie dát, obrazu, zvuku a podobne
3. Ak overclockujete môže to byť jednou z limitných príčin.
Upozorňujem ale že toto ošetrenie robíte na vlastné riziko a neručím za to že by fungovalo úplne podla vašich predstáv.
Postup ošetrenia:
Počítač vypnite, odpojte od všetkých zariadení a položte na bok. Zo základovej dosky vymontujte všetky PCI, AGP a iné karty, prípadne aj pamätové moduly.
Zo všetkých slotov vyfúkajte prach. Môžte použiť stlačený vzduch..
Vezmite antikorózny sprej. Môžte použiť suchý typ ako Kontox, alebo aj niečo s jemným mazaním ako napríklad Kontakt 60. Rezistin nie
Použite čo najjemnejší druh spreju
Vezmite papierový kapesník, jeden navlhčite v spreji a druhý nechajte suchý. Mokrým jemne pár krát prejdite kontaktné plochy a môžte nechať aj chvílku pôsobiť.
Potom vezmite suchý kapesník utrite povrch kontaktov tak do sucha ako sa dá. Môžte aj trochu pritlačiť. Pokial sa kapesník trochu sfarbí do zelena alebo do čierna tak je to dobre, ale zas nezoderte kontaktnú vrstvu úplne
Komponenty by mali byť na pohlad aj dotyk suché, jemný pocit že sa zdajú mastné nevadí. následne komponent znovu vmontujte do počítača, ale stroj nechajte ešte chvílku ležať na boku.
Až takto ošetríte všetky komponenty tak počítač normálne poskladajte (ale stále musí ležať na boku), zapojte a ešte než nasadíte kryt tak ho zapojte a na skúšku zapnite. Je treba chvílu počkať kým sa počítač úplne nevysuší. Je možné že bude chvílku cítiť v miestnosti pach spreju ktorý ste použili.
Po zhruba pol hodinke bežania stroj zakrytujte a môžte ho uložiť do normálnej polohy.
Využitie:
Všetky Molex kontektory, napájanie zo zdroja do motherboardu a iné hrubé elektrické vedenie je možné takto ošetriť viac menej bez obmedzenia. Výhodou je nižšie riziko studeného spoja a nižšíie výkyvy v napájaní a tiež to znižuje vývoj tepla (hlavne ak napájate grafiku)
Pri PCI kartách je toto ošetrenie velmi vhodné ak zariadenie má nejaké vážne problémy ktoré sa zlepšia ak sa kartou pohýbe a potom sa reštartne stroj.
Pri AGP kartách je toto vhodné ak na grafickom slote vzniká velké množstvo tepla. To je spôsobené práve suchým prostredím.
Pri pamätiach je toto vhodné použiť ak sa vám hlavne pri prehrávaní videa zobrazuje velké množstvo artefaktov (taktovanie to zhoršuje)
U CPU je tento postup otázny - piny a iné kontakty sú obvykle zo zlata. po nanesení sa mi teplota na CPU zvýšila o skoro 10 stupňov (kvôli prítomnosti výparov spreja ktorý lepšie viedol teplo k externému senzoru) ale po čase sa teplota znížila na pôvodnú hodnotu a niečo možno aj klesla.
Obecne je tento postup vhodné použiť ak potrebujete jemne zvýšiť napätie na miestach kde je nedostatočné, znížiť teplotu na kontaktoch, zmierniť prechodové napätie alebo znížiť riziko studeného spoju.
Ak použijete suchý antikorózny sprej tak je nevýhodou to že korózia sa rozbehne v plnom prúde vlastne okamžite po očistení, ak použijete jemný mastný sprej tak sa na kontaktoch môže viac zachytávať prach. Oba scenáre časom končia tam kde ste pôvodne začali a preto je dobré stav kontaktov z času na čas kontrolovať (hlavne u lacných komponentov).
nakoniec pár výsledkov:
Pri takte 158 Mhz som spustil media player a prehral video (ktoré obsahovalo vela čierneho pozadia.) pri prvom teste neboli nijaké artefakty viditelné.
Spustil som náročnú 3d aplikáciu a nejaký čas ju nechal fungovať. potom som ju vypol a znova spustil media player a videl som že množstvo artefaktov je docela značné.
Po tejto úprave artefakty zmizli u všetkých testov.
Vedlajší efekt je ten že všetky komponenty majú určitý rozptyl v pohybovaní v rámci svojej pozície v zásuvke. tým že počítač rozoberiete a znova poskladáte v správnej polohe zamedzíte tomu že by komponenty samovolne vypadli zo slotu. (docela bežná vec u pamätí v tower skrinkách. RAM občas môže úplne vypadnúť, ale občas stačí aj slabší kontakt k zhoršeniu funkčnosti.)
Takúto údržbu je vhodné spojiť s bežným vyfúkaním prachu z počítača...
Pokial viete o metóde ako podobným štýlom ošetriť aj vnútorné časti slotov velmi rád by som si vypočul vaše skúsenosti.