Pred pár rokmi som si kúpil Linux Mandrake. Celkom som sa s ním natrápil až skončil v koši. Tento akt ma dnes mrzí, keďže s odstupom času zisťujem že Linux má veľký potenciál. V podstate skúšobne sa hrám už asi dva roky s Ubuntu deriváciami. Aktuálne skúšam Linux Mint, a zatiaľ mi najviac prirástol k srdcu. Priznám sa, že ako Windows user som na Linuxoch pekný n00b ako sa slangovo hovorí. Vývoj grafických a užívateľských prostredí došiel do štádia, kde sa dá pomerne veľa vecí naklikať bez potreby terminálu. Nainštalovať systém, pohrať sa s nastaveniami, prípadne doinštalovať ďaľšie programy je vec pár klikov a prípadne aj googlovania. To je jednoznačné plus. Mínus je ale pre mňa odlišná filozofia. Keďže na oknách som vyrastal, viem v podstate nastaviť systém do hĺbky, prispôsobiť si ho vlastnému hardvéru na maximálnu možnú mieru (samozrejme skrz ovládače, programy atď.). Aj keď viem dať Linux do použiteľného stavu, mám sa ešte veľa čo učiť. Napríklad funkcia adresárov v koreňovom adresári / (var, bin atď.), príkazy v terminále bez ktorého sa nezaobídem keď mi nestačia klikátka, procesy bežiace na pozadí a mnoho ďaľšieho. Aj keď som to spomenul ako mínus, je to skôr osobné mínus ktoré znegujem iba skúsenosťami a usilovným učením sa. Ako som už spomenul, Linux prešiel pekný kus cesty a aj keď je Windows 7 lákavý, pravdepodobne prejdem budúci rok na Linux Mint a jeho LTS verziu, ktorá by mohla byť aktuálna niekedy v máji budúceho roka. Ďaľšie všeobecné známe plusy a mínusy nebudem spomínať, keďže povedomie o nich je dostačujúce. Spomeniem iba svoje subjektívne hodnotenie.
+ Jednoznačne cena. Priznám sa, že pomyselný jazýček na váhach by sa naklonil na stranu Sedmičiek keby..., vďaka môjmu platu to tak ale nie je. Sila zvyku na Windows prostredie je tak veľké že by som sa cítil ako ryba vo vode. Zatiaľ je to ale plus pre Linux, kde náklady sú v podstate minimálne a odpadá platenie za licenciu, bezpečnostné balíky a ďaľšie programy (u mňa napríklad Total Commander a realtime defragmentačný program).
+ Bezpečnosť. Vyhovuje mi ak akýkoľvek väčší zásah v systéme vyžaduje odomňa autorizáciu heslom. Cez túto autorizáciu by sa nedostalo ani to mizivé percento infekcií ktoré na Linux existuje. Nepoužívať pod Windows admin konto pre mňa nie je cesta. UAC som nestretol, mám XP.
+ Aktualizácia. Každý software ktorý nainštalujem sa automaticky aktualizuje balíčkovacím systémom. Niet čo dodať, len o aktuálnosti a kvalite radšej pomlčím.
+ Inštalácia. Po inštalácii takmer vôbec neriešim drivre, viem že z podstaty ani žiadne neexistujú
, ale pre mňa je to plus, že nemusím zvlášť riešiť grafiku, zvukovku a pod. Viem že aj Windows ich defaultne nainštaluje, tie povestné generické, ale som perfekcionista.
+ Compiz, Beryl, XGL atď. Áno mám rád omalovánky, pozlátka trblietajúce sa na mojom monitore aj keď to neprispieva k produktivite práce, minimálne to zlepšuje moje duševné rozpoloženie. Zaujímave že Aero si drží skorej konzervatívny ráz.
+ Húževnatosť Linuxovej komunity vďaka ktorej tu máme použiteľný systém iba za cenu "miernych" nervov ak sú očakávania Windows usera moc veľké.
-- Programy. Linuxová komunita a jeho stigma Windows, spôsobili to, že v podstate akýkoľvek program existujúci na Linux je portovaný na Windows a z toho plynie variabilita výberu. U Linuxu som odkázany na Wine čo pre mňa nie je optimálne. A môj osobný názor opierajúc sa o skúsenosti je, že niektoré programy využívajú Linux ako testovaciu základňu aby bol program pekne nablýskaný a vyladený pre Windows. Keď si niekto myslí, že prejdením na Linux získa nejaký benefit z natívnych programov pre Linux, mýli sa...
-- Krátky časový úsek medzi verziami. Windows tu máme každých 2-5 rokov (XP - Vista, časové rozpätie je výnimka, a XP bol v tej dobe nadčasový keď vydržal až dodnes). Linux má nové verzie každých 6-18 mesiacov? (narážam na buntu klony) Z toho plynie aj moja požiadavka na LTS verziu kde je podpora dva roky. Mám na to osobný dôvod, upgrade Ubuntu 8.10 na 9.04 mi rozsypal systém. A aj keby sa to podarilo, nová verzia je nové prostredie, nové prístupy atď. ktoré treba vstrebať, preto mi vyhovuje väčšie časové rozpätie.
-- FILOZOFIA. Prečo nebol na mojom prvom počítači predinštalovaný Linux. Asi preto, že by som ho aj tak zmazal, keďže nič iné ako hry ma v tej dobe nazaujímalo...
Linux je pre mňa iný, necítim sa vo svojej koži keď s ním pracujem, viem to prirovnať asi k tomu keď ste v posteli pod ženou. A keďže do vrecka mám hlboko, bude musieť byť mojím životným mottom: Zvyk je železná košeľa.
-+ Roztrieštenosť. V jednom distre si zvyknem na nejakú milú featuru, v druhom to už funguje inak prípadne tam vôbec nie je. Neviem či existuje ideálne distro - nevýhoda. Napísať ale malware na každé distro zvlášť pri 2% aktívnych užívateľov Linuxu je neefektívne - výhoda.
Každý nech si z týchto osobných postrehov zoberie čo chce, na nič iné to ani slúžiť nemá (flamewar atď.).