V tejto recenzii sa Vám pokúsim čo najlepšie opísať notebook Asus n550jv. Je to multimediálny notebook, ktorý patrí do cenovej kategórie 800 - 1100 eur. Je dostupný vo viacerých konfiguráciach ( ULV procesory, i7m , HASWELL ) , full hd ( touch - non touch ) / hd . Jeho predchodcom bol všeobecne populárny model n56. Ten prešiel viacerými úpravami ( facelift, zmena chladiaceho systému, zmena zvukového systému, dotyková ovrazovka , pánty displeja ) no stále tuna existuje docela silná podobnosť medzi týmito modelmi. Prednosťou modelovej rady N je nepochybne ich nadpriemerne dobrý zvukový systém, grafická karta strednej triedy a full hd displej. To ako sa tieto zmeny podarili, Vám subjektívne sprostredkujem na nasledujúcich riadkoch.
Pre koho je tento review určený ?Pre nadšencov notebookov, potencionálnych záujemcov o kúpu notebooku v cenovej kategórii 800 - 1100 eur
Alternatívne voľby:Lenovo y510p
http://www.alza.sk/lenovo-ideapad-y510p ... 468968.htmDell Inspiron 15 R
http://www.alza.sk/dell-inspiron-15r-ce ... 483274.htmDell Inspiron 7000
http://www.dell.com/us/p/inspiron-15-7537/pdDell XPS HASWELL
Acer v5-573g v7-573g
BackgroundTakže môj 3 ročný acer 5551g sa cítil dosť staro. Rozhodol som sa kúpiť nejaký nový noťas, ktorý by mi poslúžil na II. stupeň VŠ. Rozhodoval som sa dlho medzi týmto modelom, y500 ,y510p, acer v5-573g. Ale tento nakoniec vyhral.
ŠpecifikáciaCPU - i7m-4700 HASWELL , 2,4 Ghz základný takt , 3,3 jedno jadro TB, 3,2ghz 4 jadrá TB
GPU - NvDIA gt750m 2gb DDR3 VRAM
Celý tento komplet som kúpil za 888 eur. V momentálnej dobe klesla cena na 878 eur.
Telo notebookuTelo notebooku je zhotovené z plastu a hliníka. Rám Displeja je zo zadnej strany hliník, ktorý má kovové spracovanie. V strede na nás pozerá podsvietené ASUS logo. Predná strana displeja má plastové okraje ( matné, yayks !! ). Zákadné telo je strieborné. Tvorí ho hlinik. Okraje sú strojovo upravené a "skosené". Táto úprava dáva okrajom "lesklý" vzhľad. Nad klávesnicou sa nachádza takzvaný "rippled - dierky v kružnicovej konštelácii " vzor, ktorý sa dal spozorovať už pri n56 tke. Spodok notebooku je tvorený podľa môjho názoru taktiež z hliníku ( viaceré recenzie hlásia plast, no keď som notebook rozoberal, mne ten kryt prišiel definitívne ako hliník ).
Celková stabilita notebooku je na jednotku. Nevŕzga, neprehýba sa. Displej disponuje "menším" prehýbaním, ale nie je to nič hrôzostrašné. Jednu výhradu ale mám ohľadom prechodu medzi základňou a spodným krytom. Je dosť cítiť , niekto by mohol povedať že sa až porežete ( samozrejme že nie ). Pánt displeja je robustný a kvalitne zpracovaný. Drží displej na mieste. Jednou rukou však notebook neotvoríte. Celkovo sa displej dá otvoriť do uhla väčšieho ako 135 stupňov.
Rozmermi notebook zapadá do bežného 15 inch notebooku, avšak je trocha tenší . Niečo na pol ceste medzi notebookom z 2011 a terajším ultrabookom.
PortyNotebook disponuje nasledujúcimy portami :
LEFT : Nabíjanie, subwoofer, LAN , HDMI , miniDispelay port, 2x USB 3.0 ( jeden nabíja !! ), zvuk I/O
FRONT : Notificatikačé diody
RIGHT : SD card reader, usb 3.0, Optical drive , Kensington lock
Povedal by som Že to je taký priemer kategórie ( mini display port poteší )
PríslušenstvoNotebook prišiel v dosť zašpinenej krabici. Avšak po otvorení odhalil kvalitné balenie a ochranu cenného vnútra. V rámci balenia okrem notebooku a adaptéra ( a príručky ) som dostal aj svorku na káble, subwoofer a inštalačné CD s drivermi.
ÚdržbaPre sprístupnenie vnútorností budete potrebovať šrubovák TORX t5 ( ja som ho kúpil za 1,1 eura ). Pod odskrutkovaní 10 skrutiek môžete odstrániť spodok notebooku ( pozor, kryt má tri plastové "západky" nad výfukom vzduchu, dve okolo rohov pri hinge a dve okolo LAN konektora ). Vnútri môžeme nasledovne vymeniť batériu, HDD, WIFI modul, RAM ( dva sloty ). Čistenie ventilátorov nie je problém , avšak cez heatpajpy ide "warranty sticker", takže repaste až keď tak po konci záručnej doby
Klávesnica a touchpadKedže je tento notebook 15 palcový, zmestila sa do neho bez problémov aj numerická klávesnica. Tá je trocha divná, pretože šipka "right" zasahuje do tohoto bloku. Okrem toho je písanie na klávesnici pohodlné a rýchle. Nemám nejaké extrémne skúsenosti s klávesnicami, no táto mi vyhovuje. Jednu výhradu však mám proti zafarbeniu klávesnice. Je strieborná, na striebornom podklade. To je síce OK, ale ak zapnete podsvietenie, tak niektoré popisky klávesnice nie sú až také čitateľné.
Na touchpad si bolo treba zvyknúť ( respektíve nainštalovať tie správne driveri ). Jedná sa o click pad, no ja osobne ho "neclickám", len ťukám. Gesta na win8 fungujú bez próblémov.
Ako čerešnička na torte je prítomnosť podsvietenia klávesnice. Tá má dokopy tri úrovne. Na obrázkoch si môžete pozrieť ako backlight vyzerá v tme z hora a z uhla.
DisplejJedným z predností tohto notebooku je jeho full hd IPS displej ( podľa mňa je hriech si kúpiť verziu s HD rozlíšením ). Má vynikajúci kontrast aj svietivosť. Bežne pracujem na cca 60-70 % svietivosti. Tkatiež čítateľnosť na slnku je dobrá. Avšak, aby som ho len nechválil, tak musím spomenúť aj jemný "backlight bleeding", ktorým bohužiaľ trpia skoro všetky notebooky s IPS displejom. Nachádza sa v pravo hore, no je vidieť iba pri full brightness ( a keď sa na hľadanie bleedingu zameráte ). Celkovo je to jeden z najkrajších displejov aké som doteraz videl.
VýkonHneď po otvorení sa s notebookom dá pracovať ako na rakete. Multitasking, strihanie videa, hranie hier. Hocico na neho hodiťe, tak to zvládne. Samozrejme najväčšou brzdou systému je HDD, ktorý však plánujem časom zmeniť na SSD. Celkový systém dosiahol skóre
3101 v PCMark 7 . Hlavnou brzdou bol už spomínaný HDD a ram ( 2 gb stick a 4 gb stick .... 4gb + 4gb na dual channel by boli idealnejšie ).
Môj model je osadení processorom i7 - 4700m s taktom 2,4 GHz. Je to mobilný štvorjadrový processor 4. generácie ktorý podporuje hyperthreading a turbo boost 2.0. Celkovo tak processor figuruje ako 4 jadro s 8 threadmi a dynamickým pretaktovaním z 2,4 GHz na až 3,4 GHZ. To je síce pekné, pretože papierové informácie su jedna vec, ale čo skutočnosť ?.
Processor v reále beži na 3,3 GHz , ak má zaťažené 1 jadro, prípadne 3,2 ghz pri záťaži všetkých jadier. To že Turbo boost využíva skoro 100% tne sa odzrkadlilo aj na skóre v benchmarku
Cinebech 11.5 , kde dosiahol úctihodnú hodnotu
6,76. OpenGL benchmark prebehol na hodnote
54,91 fps
Grafická karta´
Notebook disponuje dvoma grafickými kartami. Tá prvá je HD4600 , ktorá je integrovaná v Processore. Slúži ako primárna GK, ktorá je optimalizovaná pre nízku spotrebu a bežnú prácu.
Dosahuje skóre cca 1300 v 3Dmark 11. Ak notebook potrebuje zabrať viac, prichádza na rad NVIDIA gt750m ktorej sekunduje 2Gb DDR3 VRAM pamäte ( 969 základný takt jadra , 1160 turbo boost , 900 takt pamäti ). Prečo sa ASUS rozhodol nedať do notebook ddr5 pamäte je záhada, no nič s tým už neurobíme. Tá dosahuje základné skóre v
3DMark11 2700. Karta sa automaticky pretaktuváva, a to dokonca o viac než bežné verzie tejto karty. Ja osobne som sa trocha pohral a pretaktoval som kartu o +100 na Core a +200 memory. Celkovo teda karta beži na cca 1250 takt jadra a 1100 takt pamäte. Po
pretaktovaní sa tak skóre karty
zdvihlo o 13% na celkových
3040 3DMark 11Čo sa týka herných benchmarkov, tak tie som veľmi nerobil.
Môžem Vám ale sprostredkovať, že BF3 na medium ide na full hd 28 fps, DOTA 2 FULL na FULL HD , GW2 FULL HD na medium.
Benchmarky tejto karty si aj tak môžete pozrieť na nete
Teploty a chladenieChladiaci systém prešiel zmenou oproti modelu n56. Aktuálne sú v notebooku dané dva ventilátori. Od tých vedie vodič tepla cez processor a následne ku grafickej karte. Tento dizajn vyniká v situáciach, keď je pod záťažou len processor. Nevýhodou je že ak je vyťažená aj grafická karta, tak jej teplo zbytočne zohrieva procesor. Teplo je vyvádzané cez otvory pod pántom displeja.
Ako to vyzerá v praxi ?
Teploty sa v kľude pohybujú okolo 35 stupnov. Pri maximálnej záťaži sa grafika zohreje na cca 77 stupnov ( po pretaktovaní ) a procesor kulminuje tesne pod 80 stupnovou hranicou.
Telo notebooku je chladné v oblasti WSAD ( výhoda pri hrách ), avšak teplota nad tlačidlami f7 - f9 je citeľne zvýšená. Avšak to je pochopitelné, kedže v tých miestach sa nachádzajú vodiče tepla a výduch vzduchu.
Asus nastavil notebook tak, že ak teplota processora prekroci 80 stupnov a grafická karta sa využíva, processor začne obmedzovať výkon aby teplotu dostal pod 80 stupnov. To je síce nepriatelné, ale dá sa tomuto scenáriu predísť ak sa vypne "turbo boost". ( v hrách som obmedzenie výkonu ešte nepocítil , hrajem GW2, BATTLEFIELD 3, DOTA 2 ).
Celkovo chladiaci systém tohoto notebook chválim. Na to, aké silné komponenty má a akých je rozmerov je tento systém podarený ( mohol by byť aj lepšie, avšak je postačujúci )
ZvukZvukové podanie môjho aceru 5551g nebola žiadna sláva, takže po presedlaní na asus rady N som bol doslova uchvátený. Zvuk je čistý ( v rozumnom volume, cháp do 90 % ) a o bassy sa postará pridaný malý subwoofer. Nie je to iba marketing, naozaj funguje
( nie je to ani žiaden zázrak, ale od bežného ozvučenia notebook je to sakra rozdiel ). Celkovo zvuk tohoto notebooku je úžasný a na počúvanie hudby pri menšej párty, cvičení či pozeraní filmu budú daní ľudia spokoný.
Výdrž na batériuTúto sekciu som veľmi netestoval, avšak pri pozeraní Filmu z HDD pri 50% svietivosti displeja a hlasitosti na 50% so subwooferom mi po dva a pol hodinovom filme ostávalo ešte 52% batérie.
Osobne mi takýto battery life postačuje, či už na prednášku alebo na cestu vlakom ( pri výmene HDD za SSD a wifi karty na INTEL je výdrž predĺžená až na 7 hod v úspornom režime ).
ZhrnutieCelkovo sa podľa môjho názoru ASUS n550jv podaril. Ako multimedialny notebook disponuje silou, dobrým zvukom, strednou grafikou a životnosťou batérie, výborným displejom.
Uvítal by som aj mSATA port, prípadne menšie zmeny v klávesnici ( čierna by bola lepšia, avšak to by bolo až veľmi podobné k mac bookom ). Je to všestranný notebook, ktorý nesklame podľa mňa nikoho, kto sa pre neho rozhodne.
Cheers !!.