Recenzia tabletu DELL XPS 10 (s operačným systémom Windows RT) A mám pre vás recenziu ďalšieho tabletu. Tentoraz ide o novinku od spoločnosti DELL - tablet DELL XPS 10 s novým operačným systémom Windows RT. Pozrieme sa tak nielen na nové zariadenie, ale aj na tento, v prípade Microsoftu, neobyčajný operačný systém.
Špecifikácia tabletuKvalita konštrukcie, konektivitaPri prvom pohľade sa novinka tvári ako obyčajný tablet. Predná strana je z jedného kusu skla a jediný "rušivý" prvok je home tlačidlo s logom Windows. Tablet má po okraji strieborný rámik ktorý síce vyzerá ako kovový, je to ale len plastová imitácia. Poťažkanie prístroja však naznačí, že plasty niesú lacné a krehké a pri pevnom zovretí a krútení vŕzgajú materiály len minimálne. V rukách pôsobí tablet odolnejšie a pevnejšie ako Galaxy Note 10.1.
Rozmermi je tablet väčší ako Note 10.1, čo spôsobil nielen pomer strán 16:9, ktorý osobne považujem za nie práve najlepšiu voľbu, ale aj hrubé okraje okolo displeja. Tie na jednej strane pridávajú tabletu na rozmeroch, na druhej strane je ale tablet možné držať komfortnejšie.
Prednú stranu vypĺňa desať palcový IPS displej, home tlačidlo s logom Windows, 720p kamera a senzor pre automatickú reguláciu jasu displeja. Ostatné prvky, vrátane reproduktorov sú integrované v ráme alebo na zadnej časti zariadenia.
Po ohmataní zadnej časti prístroja som zostal príjemne prekvapený - žiadne kĺzavé plasty. DELL použil u XPS10 syntetický materiál podobný gume, vďaka čomu sa zariadenie drží veľmi príjemne, nechytá všade odtlačky a nemusíte sa ani báť že sa za pár dní ošúcha.
Zatiaľ čo v strede sa vyníma veľké strieborné logo DELL, na zadnú stranu prístroja sa dostal len jeden prvok - 5Mpx kamera.
Na hranách prístroja nájdeme všetku káblovú konektivitu a ovládacie prvky - ovládanie hlasitosti, tlačidlo POWER, slot na microSD kartu, 3,5mm jack či proprietárny konektor vedľa ktorého sídli microUSB.
Na spodnej hrane taktiež sídli dvojica reproduktorov, o ktorých píšem nižšie.
Balenie, zvukVzhľadom na to, že mám tablet zapožičaný, nemám k dispozícií celé príslušenstvo. Najzaujímavejším kusom príslušenstva však je dokúpitelný dock s klávesnicou a ďalšou 27Wh batériou, do ktorého sa tablet jednoducho zacvakne a vznikne z neho notebook. Tým sa nielen že výrazne predĺži výdrž na batériu, poskytuje tiež komfortné písanie na chiclet klávesnici a niekoľko rozširujúcich portov - dvojica USB2.0 a jeden HDMI port.
Dizajnéri umiestnili dvojicu reproduktorov na spodnú hranu zariadenia. Osobne to nepovažujem za najšťastnejší krok, napríklad aj kvôli tomu že v docku budú sčasti kryté a ešte aj nasmerované dole.
Hlasitosť je však dobrá, aj keď sa z nejakého dôvodu regulácia hlasitosti zastavuje na 50% (pri posune bežca v oblasti 50-100% nieje počuť žiaden rozdiel v hlasitosti). O čistote reprodukcie sa ale nedá povedať mnoho dobrého, zvuk je mdlý, vyššie položený a aj keď na bežné hovorené slovo reproduktory stačia, na hocičo iné by som radšej použil slúchadlá.
Naopak slúchadlový výstup je pomerne dobrý a dá sa použiť aj na reprodukciu muziky v dobrej kvalite.
Z hľadiska pripojitelnosti je XPS 10 pomerne priemerné - má síce Bluetooth, WiFi a GPS, chýba však 3G. Je však celkom možné, že sa v budúcnosti na trh dostanú tieto zariadenia aj s 3G modemom, pretože vedľa microSD slotu je zablendovaný slot o veľkosti SIM karty.
Káblová pripojitelnosť je na tom rovnako vlažne. Pokiaľ neberieme do úvahy možnosti pripojenia v docku, má nové XPSko len proprietárny konektor, 3,5mm jack, microSD slot a microUSB slot (na ktorom sa mi nepodarilo rozbehať USB-OTG). Dokúpením docku si však polepšíte o dvojicu USB a HDMI.
Displej V XPS 10 je použitý 10,1-palcový IPS displej so smutným nielen pomerom strán 16:9, ale aj smutným rozlíšením 1366x768. Je ale nutné dodať že subjektívne mi na Androide vadí nízke rozlíšenie podstatne viac ako na Windows RT. Na vine môže byť aj fakt, že Desktop by na 10-palcovom FullHD displeji asi nebol práve najlepšie ovládatelný a aj na takto nízkom rozlíšení som si nastavil 125% zväčšenie ovládacích prvkov.
Čo sa týka pozorovacích uhlov a celkových kvalít displeja, nemám námietky. Displej má ostrú krezbu, pekné farby a veľké pozorovacie uhly (ostatne ako každé IPS). Jas displeja je vysoký a aj napriek lesklému vyhotoveniu prednej strany tabletu sa so zvýšeným jasom dá pracovať aj v horších svetelných podmienkach.
Tablet obsahuje dve kamery. Kvalita snímkov ani videa nieje práve úžasná, zadná kamera pri natáčaní videa dokonca niekoľkokrát ostrila za nahrávania, čo spravilo natočené video nepoužitelným.
Avšak opäť platí - kto by kurňa chcel fotiť alebo nebodaj točiť video tabletom?
Testovací snímok - zadná kameraTestovací snímok - predná kameraZIP s videami z oboch kamier - Uloz.to 23MB VýkonDELL sa rozhodol použiť v XPS 10 pomerne výkonné dvojjadro od Qualcommu s grafickou kartou Adreno 225. Na svete sú ale už dlhšie výkonnejšie SoC a osobne som sa obával ako bude toto dvojjadierko určené pre Windows Phone 7/8 či Android ICS/JB zvládať nový a teda poriadne objemný Windows RT. Obava vlastne bola tak trochu opačne - ako sa Microsoft vyhrá s optimalizáciou svojho hlavného produktu pre ARM?
Keď som prvý krát držal zariadenie v rukách bol som milo prekvapený - zariadenie behá veľmi svižne, dovolím si dokonca povedať že GUI behá svižnejšie ako na väčšine androidov.
Výsledky zo Sunspider 0.9.1 (952ms) povedia len toľko, že SoC dosahuje podobný hrubý výkon ako v Android zariadeniach, výsledok z Krakena (46071ms) ukázal ako pohorel Internet Explorer a 22FPS v teste Fishbowl pri desiatich osamelých rybičkách zase ukazuje, že aj GPU akcelerácia by potrebovala doladiť.
Pokiaľ by sa na takomto zariadení niekto chcel hrať, možné to je - Angry Birds nesmú chýbať na žiadnom zariadení a skúsil som tiež dvojicu 3D hier (Reckless Racing 2 a Judge Dredd) - obe hry sú svižné a bez zásekov.
Windows RTPeklo zamrzlo. Microsoft vydal svoj vlajkový operačný systém aj pre ARM. Je ale samozrejmé, že Windows RT nepodporuje aplikácie písané pre x86.
Ako som už písal, v prípade systému Windows napísaného pre ARM v celej svojej kráse som bol celkom skeptický pokiaľ išlo o plynulosť systému na ARM riešeniach. Presvedčil som sa však o tom, že moje pochybnosti neboli celkom na mieste a tablet je naozaj svižný a bez zásekov. Plynulosť systému je teda v pohode. Čo ale s Windowsom, ktorý chodí na ARM procesore?
Windows RT má pre potenciálnych užívateľov prichystaných niekoľko vylepšovákov. Metro UI podobne ako dlaždice u Windows Phone 7/8 vsádza na jednoduchosť a intuitívnosť. Na jednoduché gestá ťahané od okraja obrazovky sa dá rýchlo zvyknúť a tablet sa ovláda výborne. Na druhej strane sú niektoré funkcie, vo Windows 7 jednoducho dohľadatelné, poskrývané a človek si bude chvíľu zvykať.
Windows RT sa tak v prípade GUI ničím nelíši od jeho x86 varianty. Niektoré aplikácie sú dokonca spustitelné priamo na Desktope a tak RTčko bojuje proti konkurencií aj familiárnosťou prostredia.
Ďalšie plus oproti konkurenčným systémom má RT v podobe balíka Office 2013. Ten akoby normálnej 2013tke z oka vypadol a funguje výborne, k dokonalosti mu ale chýba Outlook. Na Desktope nieje dokonca problém použiť dve okná vedľa seba, pokiaľ to situácia vyžaduje - Word napravo, Internet Explorer naľavo.
Tu už sa ale začíname ponárať do niekoľkých problémov a nezmyselností.
Toto sa stane po automatickej rotácií obrazovky s použitím dvoch okien vedľa seba na Desktope. No ale dobre, povedzme, že Windows RT je predsalen viac zameraný na Metro a aplikácie preň. Skúsme teda robiť v dvoch Metro programoch naraz.
Presne tak, žiadne 50/50 rozdelenie obrazovky neexistuje, vždy bude dominantné len jedno okno. Niektoré programy pre Metro sú na túto skutočnosť pripravené a pri ich zmrštení sa prepnú do iného zobrazenia. Ostatné aplikácie sa však zmenšia tak, že niesú čitatelné, poprípade sa pauznú. Viem, že Microsoft to myslel s touto funkciou dobre, ale prevedenie teda nič moc. Pokiaľ otočíme tablet do Portrait módu, aplikácia v zmrštenom móde mizne úplne.
Samsung s multi window funkciou to má v portrétovom móde vyriešené elegantne a ešte aj s možnosťou upravovať si pomer okien medzi aplikáciami. Je ale nutné spomenúť že v Androide funguje multi window len pre pár vyvolených aplikácií.
Komplexný a nenáročný?Zatiaľ čo som sa rozplýval nad plynulosťou animácií a použitelnosťou balíka Office, procesor tvrdo makal.
Tieto špičky vytvorila obyčajná zmena pozadia každých X sekúnd. A to nieje to najvážnejšie. Pri obyčajnom písaní textu vo Worde dosahovala vyťaženosť procesora aj 75%. Takže za plynulosťou systému sa skrýva tvrdá drina našeho SoC.
Odrazilo sa to však na výdrži batérie? Vyzerá to tak, že nie. Recenzie po internete hlásia, že light workload vybije batériu za parádnych 9 hodín, po pripojení tabletu na dock sľubuje DELL až 18 hodín práce, čo je vskutku neobyčajne veľa.
Napriek tomu, že procesor často pracuje nadčasy sa táto skutočnosť neodrazila ani na teplote zariadenia - ak hľadáte niečo na zohriatie rúk v tomto studenom počasí, XPS 10 vás sklame.
Na záver ale nesmiem zabudnúť na dva pomerne veľké zápory nováčika. Windows RT má síce full-featured balík Office, no bez Outlooku. V podnikovej sfére je tak jeho použitie výrazne limitované a nielen tým - Windows RT totiž podľa všetkého nemá ani Active Directory.
Ten druhý zápor je dostupnosť aplikácií - keďže je to vlastne kompletne nový systém, neexistuje preň dostatok kľúčových aplikácií. Microsoft tak momentálne má tri platformy a takéto štiepenie nieje práve najlepšie pre užívateľov, či vývojárov.
Výdrž na batériuTO DO
Zhodnotenie10-palcová novinka od DELLu je príjemným spoločníkom na dlhé cesty vďaka dlhej výdrži batérie a výbornému displeju. Windows RT je svižný a intuitívny no zatiaľ bez kľúčových aplikácií. Tablet samotný je pevný a dobre sa drží vďaka pogumovanej zadnej časti.
Nemôžem si však pomôcť - môj subjektívny názor je, že Windows RT trpí presne ako Windows 8 schizofréniou. Prečo? Má dve používatelské rozhrania naraz a aj keď nabáda k používaniu Metro UI, balík Office sa spúšťa na Desktope. Možno by bolo lepšie keby Microsoft pre Windows RT kompletne zabudol na Desktop.
"Microsoft mal vo Windows RT zabudnúť na Desktop"Dovolím si však malé podpichnutie - načo si má človek kúpiť tablet s Windows RT a vstúpiť tak na novú a aplikáciami nepodporenú pôdu, keď si za rovnaký peniaz môže kúpiť rozumnejší kus hardvéru - tablet s ultramobilným Atom procesorom z rady Z2xxx? Je to tablet s x86 procesorom a plnohodnotným Windows 8. Užívateľ sa nemusí obmedzovať na ARM aplikácie a ultramobilné SoC od Intelu je o kúsok výkonnejšie a úspornejšie. Naozaj potrebujeme takýto hybrid? Ale tu sa vynoria ďalšie otázky... Je za plynulosťou Windows RT osekanie systému pre ARM platformu a na ultramobilných Inteloch to nieje až také skvelé? Zvládol by vôbec Z-kový Atom prevozovať klasické x86 aplikácie tak aby boli aj použitelné? Inu, na tieto otázky sme už dostali, poprípade dostaneme odpovede v zahraničných recenziách.
Pre koho tento tablet nieje?Pre ľudí, ktorí chcú multimediálne zariadenie s kopou aplikácií a hier, pre ľudí, ktorí si myslia že im XPS 10 okamžite nahradí plnohodnotný notebook (nedostatok aplikácií a výkonu!) a taktiež by sa mu mali vyhýbať ľudia ktorí potrebujú tablet do podnikovej sféry
Pre koho tento tablet je? Pre ľudí ktorí chcú mať naozajstný multitasking, familiárne prostredie, plnohodnotný Office balík, pre ľudí ktorým sa páči myšlienka dockovacej klávesnice a teda aj jednoduchej transformácie tabletu na notebook či rovno pracovnú staničku napojenú na myš, klávesnicu a monitor; pre ľudí ktorí ocenia dlhú výdrž a výbornú mobilitu
Klady a zápory+ Pomer cena/výkon
+ Plynulosť systému
+ Windows a Metro UI
+ Plnohodnotný Office balík
+ Displej je napriek nižšiemu rozlíšeniu na úrovni
+ Naozajstný multitasking!
+ Konštrukčne naozaj slušný
-------------------------------------------------
+- Rozlíšenie displeja
+- Niekoľko nelogických rozhodnutí v použitelnosti Windows RT
-------------------------------------------------
- Proprietárny konektor
- Nedostatok aplikácií
- Windows RT si scucne fakt veľa miesta na disku
- Priemerné reproduktory