Kedze som tu podobnu temu nevidel a casto sa stretavam s tym, ze uzivatel chce kupit notebook alebo uz poskladany PC na zaklade toho, ze sa skladania jednocucho boji rozhodol som sa ze spravim podrobnejsi navod ako na to aby aj menej skuseni videli, ze to nieje nic zlozite.
Za prve si musime vybrat vhodne komponenty pre nas novy PC. Vyberame podla toho ako bude PC vyuzivany a samozrejme podla financneho stropu.
Dajme tomu, ze ideme skladat pocitac na bezne domace pouzite teda internet, hudba, hry a ine bezne veci.
Najprv si zvolime aky procesor chceme bud Intel alebo AMD no pre nase ucely bude stacit AMD, v tomto pripade z rady Athlon II so 4 jadrami teda AMD Athlon II X4. Intel su v celku lepsie, maju lepsi potencial pri
pretaktovani, mensiu spotrebu a vacsi vykon ale aj podstatne vacsiu cenu oproti AMD a teda sa tato moznost do PC ake ideme skladat nehodi. Ak nemate moc velky prehlad v procesoroch je dobre si precitat nejake recenzie, najst si spotrebu a ine udaje ktore by mohli ovplyvnit vyber procesoru.
Vybrali sme si teda tento procesor, ktory sa osadza do socketu AM3 resp. AM2+. Socket je patica na doske do ktore sa procesor osadza takze od procesoru sa bude odvijat aj vyber zakladnej dosky.
Musime teda vybrat vhodnu zakladnu dosku, najprv si rozhodneme ci potrebujeme ATX (velky format, vhodne pre ludi co vyuzivaju alebo planuju do buducna vyuzivat dve graficke karty pripadne pridavne karty ako zvukovu, televiznu atp.) alebo lacnejsiu variantu mATX (vhodna pre ludi co nepotrebuju vyuzivat predtym spomenute veci alebo setria miestom koli mensej skrinke). Takze ako som povedal skladame priemerny pocitac do ktoreho povacsine pohodlne postacuje mATX doska. Medzi kvalitne dosky sa radia znacky Gigabyte, MSI a ASUS, ktore nam za prijatelnu cenu ponukaju vcelku slusne zakladovky. Mame uz vybrany procesor do socketu AM3/AM2+ a teda musime najst adekvatnu zakladovku. Hladame teda dosku so socketom AM3, socket AM2+ je starsi ktory sa pouziva s modernymi procesormi v kombinaci s DDR2 pamatami.
Vcelku dobra a oblubena doska hlavne do lacnejsich PC je Gigabyte GA-880GM-UD2H so socketom AM3 vhodna pre procesory AMD rady Athlon II a Phenom II. Ma chipset 880G a je formatu mATX. Jednoducho a velmi strucne povedane cim lepsi chipset tym viac funkci doska ma. Vsetku ostatnu specifikaciu dosky najdeme na stranke vyrobcu alebo v popise produktu v obchode. Doska ktoru som vybral nepatri k uplne najlacnejsiemu low endu a teda ponuka aj celkom solidnu moznost pretaktovania.
Zakladnu dosku s procesorom mame vybranu a mozeme sa pustit do vyberania operacnej pamate RAM. Pre zvoleny procesor a dosku so socketom AM3 sa pozuivaju pamate typu DDR3. Overene a pomerne lacne pamate maju znacky Kingston, A-Data a Corsair. Samozrejme je to siroka skala vyrobcov mapati kvalitnych aj menej kvalitnych ale na zaciatok nam bude stacit poznat tieto. Pri vybere RAM si vsimame hlavne typ (v nasom pripade DDR3) frekvenciu (cim vacsia tym lepsie), casovanie (CL - cim mensie tym lepsie) a napatie. Napatie je dolezite hlavne pri socketoch Intelu napriklad LGA 1366 pre ktory musia mat pamate napatie maximalne 1.65V ale toto sa nas netyka. Pre nas procesor a dosku je potrebne mat pamate v dual channel rezime pripadne v single channel v pripade jedneho modulu. Dual channel znamena 2 x rovnake moduly RAM. Pre nas vyhodne a pouzitelne pamate su napriklad A-DATA 4GB (Kit 2x2GB), DDR3 1600MHz CL9. Ako je uvedene v popise su to dva moduly po dva GB teda vohdne pre dual channel, idu na frekvenci 1600MHz teda budu vhodne aj pre pripadne pretaktovanie (ak ma zakladovka podporu pamati len s nizsou frekvenciou tak sa toho nemusime bat, nic sa nedeje len sa pamate automaticky podtaktuju na frekvenciu dosky, rozdiel vykonu medzi napr. 1333MHz a 1600MHz je okom nebadatelny). Dalej maju tieto pamate casovanie teda CL9 co pri DDR3 pomerne normalne, za nizsie casovanie by sme si museli priplavat a vykon ktory dostaneme naviac je skoro minimalny takze to za tu cenu nestoji.
Takze mame vybrane pamate, dosku aj procesor a mozeme vyberat graficku kartu. Tu su na scene dvaja vyrobcovia a to Nvidia a AMD (byvale ATI). Riadime sa tu hlavne pomerom cena/vykon/spotreba/hlucnost. Spotrebu a vykon si mozeme porovnat napriklad v tomto grafe:
http://www.pcforum.sk/pcforum-gaming-graphics-chart-vt88196.html kde je pekne a prehladne znazornena spotreba oproti vykonu (zelenou farbou su znacene karty Nvidie a cervenou AMD). Vacsine ludi hlucny pocitac vadi a teda si myslim, ze je dobre kupit graficku s dobrym chladenim. Skvelu kartu ponuka Nvidia a to GTX 460 ci uz 768 MB alebo 1GB verziu s chladenim MSI Cyclone alebo Gigabyte s dvoma vetrakmi ktore su naozaj tiche. Za tu cenu teda dostaneme vykonu a pri tom tichu a pomerne uspornu graficku kartu. Ekvivalent u AMD moze byt Radeon HD6850 taktiez v rovnakych verizach chladenia a vyrobcov. Tato karta ma dokonca este nizsiu spotrebu pri zrovnatelnom vykone. Obe karty su do slotu PCI-Express na zalkladnej doske. Starsie sloty ako AGP atp. sa uz v modernych doskach a grafikach vobec nepouzivaju takze nad tymto "parametrom" sa netreba ani nejako pozastavovat.
Ked uz mame vybranu graficku kartu mozeme ist vyberat harddisk. Niekto by mohol povedat, ze je jedno aky vyberieme a ide len o jeho kapacitu ale to nieje pravda. Kazdy disk ma rozne parametre ako otacky, vyrovnavaciu pamat (cache) a tiez je dolezita rychlost a hlucnost. Rychli disk nam moze casto krat pridat viacej vykonu v systeme ako vacsia kapacita pamate. Uz pomerne dlhu dobu su na trhu velmi oblubene disky Samsung F3 a Seagate Barracuda 7200.12, ktore ponukaju za skvelu cenu vybornu rychlost a hlucnost. Zvolime si teda napriklad Samsung F3 v kapacite aka nam vyhovuje. Tento disk patri medzi SATA disky teda sa pripaja do sata konektoru na zakladovke. Starsie rozhranie ATA (IDE) sa uz prakticky nepouziva aj ked stale ja moderne dosky maju jeho podporu. Nami zvoleny disk ma rozhranie SATA II ktore je plne postacujuce aj ked uz existuje SATA III, ktore je ale zbytocne lebo v dnesnej dobre nevyuzivaju plny potencial SATA II ani najrychlejsie disky.
Ako dalsie vyberame zdroj. Kvalitny zdroj je zakladom kazdeho PC a preto by sa na zdroji nemalo setrit. Nekvalitny zdroj moze pri zlyhani sposobyt skodu aj na inych komponentoch naseho PC a to samozrejme nechceme a taktiez byvaju nekvalitne zdroje z pravidla hlucnejsie. Medzi znacky ktorym by sme sa mali vyvarovat patria Eurocase, Modecom atd. je ich viacej ale myslim si ze nema zmysel to tu vsetko menovat. Tieto su asi najcastiesie. Vyberame teda znacky Seasonic, Enermax, Corsair, Be Quiet!, Tagan, CoolerMaster, Cougar a drahsie Fortron, pretoze tie lacne su v podstate Eurocase. Enermax, Seasonic a Be Quiet! su pomerne drahe ale su aj naozaj kvalitne. Nam ale postaci Corsair ktory za svoju cenu ponuka kvalitne, tiche a ucine zdroje.
Prikladom je napriklad Corsair CX500. Je to 500W zdroj teda bude pre nasu zostavu postacujuci. Zdroj ma ucinost 80% aj ked nie certifikovanu zarucuje ju aspon vyrobca. Udaj 500W je vykon a nie prikon to znamena, ze sa nemusime zaoberat ratanim skutocneho vykonu z prikonu. Do tejto hranice sa musi zmestit spotreba nasich komponentov ktora sa da velmi lahko spocitat. Su na to aj stranky napriklad
http://www.coolermaster.outervision.com/ ale lepsie je si spotrebu spocitat sam lebo stranka nemusi byt presna. Udaje o sotrebe procesoru a grafickej karty najdeme jednoducho na internete. Ratame spotrebu TDP teda maximalnu spotrebu v zatazi. Pri ratani spotreby sa hlavne zamerame na procesor a graficku kartu nakolko ostatne casti PC nezoberu do hromady viacej ako 50W. Moderne disky maju sporebu do 10W, napalovacka a ine podobne. Pri nasom procesore udava vyrobca spotrebu 95W, berme teda 100W nech sa dobre pocita, nasa graficka veriza Nvidia ma spotrebu cca. 160W a jej konkurent od AMD 130W berme teda do uvahy Nvidiu. Po zratani dostaneme spotrebu procesoru a grafickej + ostatne priblizne 300W takze je to v poriadku a stale mame rezervu 200W pre pretaktovanie alebo pripadny upgrade aj ked trendom modernych komponentov je spotrebu znizovat.
Este by stalo za zmienku podotknut, ze drahsie zdroje byvaju modularne tz. maju odpojitelne kable a tie potom nezavadzaju v skrinke a nebrania prietoku vzduchu ale sikovny skladatel si vie kable poschovavat takze toto nieje moc zavazny argument pri vyberani zdroja.
Ostavaju nam uz len dva zakladne komponenty na vyber a tym su DVD napalovacka a v neposlednej rade skrinka.
Ku napalovackam mozem povedat len tolko, ze je v podstate uplne jedno aku si vyberieme. Moze to byt hoci co v cene okolo 20€ staci sa len divat na to nech je pripojitelna SATA rozhranim a ma funkciu zapisu DVD pripadne pri ak to potrebujeme mozeme si vybrat aj podstatne drahsiu variantu mechanik, ktore su uz schopne citat a/alebo zapisovat
BlueRay disky.
Ak uz mame mechaniku vybranu mozeme ist vyberat skrinku. Pre beznych uzivatelov su najvyhodnejsie skrinky MidiTower. Maju priatelne rozmery a taktiez su dost velke pre ulozenie naseho moderneho a vykoneho HardWare. Podarene skrinky za dobre ceny ma CoolerMaster z ktorych bude pre nase ucely stacit Elite 330 alebo ina z rady 3xx. Su ale ludia ktori si potrpia na perfektnom vzhlade a pre nich su urcene drahsie skrinky s profesionalnym chladenim, prihladnou bocnicou a podobne. Dalsie znacky skriniek su napiklad Antec, Thermaltake a mnoho dalsich.
Vybrali sme si teda skrinku ktora nam najviac vyhovuje a to cenovo, vzhladovo a aj funkcnostuo a mozeme sa konecne pustit do samotneho skladania PC.
- mozeme si estre kupit doplnujuce veci ako Chladic na procesor, ktory bude tichsi a ucinejsie ako ten ktory je dodavany seriovo ku procesorom.
Celkom solidny chladic ponuka CoolerMaster Hyper 212+ alebo ArcticCooling Freezer pro 7. Tieto chladenia su vhodne aj pre bezne pretaktovanie. Dalsi vyrobca dobrych chladeni je Noctua, Zalman a Gelid. Samozrejme je ich spusta ale na zatial nam bude stacit poznat tieto. Pri vybere si treba davat pozor ci nam chladic bude pasovat na nas socket
- ak si potrpime na kvalitny zvuk je dobre kupit aj zvukovu kartu ale akonahle ideme kupovat dalsie karty okrem grafickej treba kupit ATX dosku pretoze moderne graficke karty maju dvojslotovy chladic a teda zaberu PCI sloty na doske cize pridavnu kartu uz nieje kam zapojit. Vacsina takychto zariadeni sa zapaja do PCI slotov pripadne do PCI-Express.
--------------------------------------------------------------
Pred zacatim skladania je dobre sa dotknut rukou nieco co nas uzemni aby sme zabranili preskoceniu iskry medzi prstom a nejakym komponentom. Takato iskra by ho mohla poskodit.
Podotknem, ze vsetky potrebne skrutky by mali byt obsahom balenia skrinky.
- polozime si skrinku na bok a do nej budeme ukladat postupne komponety
Kazdy ma svoj postup ako skladat priblizim tu teda ten moj.
- do skrinky naskrutkujeme distancne skrutky, su to tie ktore maju v sebe zavit teda taketo:
Rozmiestnime ich podla toho ako mame rozmiestnene diery na zakladnej doske.
- osadime panel zakladnej dosky do skrinky, je to jednoducha zalezitost staci ho pritlacit tak aby "zapukol".
-ak mame dokupeny aj chladic na procesor tak namontujeme podla manualu jeho nosnu cast na zadnu stranu zakladovky, potom osadime zakladovku do skrinky a priskrutkujeme skrutkami so sirokou hlavou:
- mame osadenu zakladnu dosku a tedaz do nej opatrne osadime procesor. Procesor sa snazim chytit z bocnych stran aby sme nezamastili jeho povrch. Na sockete je nakreslena mala sipka a tak isto je nakreslena sipka aj na procesore logicky teda osadzame procesor tak aby sipka smerovala na sipku na sockete. Najprv socket ako by odistime tak ze zodvihneme ako by paku procesor osadime tak aby zapadol na svoje miesto velmi zlahka, nic nemoze ist na silu! Ak sa nam podarilo procesor osadit zaklapneme "paku" a procesor je osadeny.
- pred osadenim chladicu procesoru je dobre osadit pamate lebo sa moze stat, ze chladic by prekryl ich sloty a potom by sme ich tam uz nedostali. Osadzame ich z pravidla smerom od socketu von do slotov rovnakej farby a taktiez zlahka, 90% konektorov a komponentov sa neda dat naopak takze ked nejdu treba ich otocit. Osadzame tak, ze zatlacime "klipsne" do polohy ako su na obrazku spodne sloty:
Zatlacenim pamati sa sami zacvaknu do polohy ako su horne, ked sa zacvaknu je to trochu aj pocut a taktiez citit.
- mame osadene uz aj pamate a je na case osadit zdroj. U vacsiny skriniek sa osadza do hornej casti skrinky jednoduchym zasunutim a priskrutkovanim zo zadnej strany skrinky. Potrebne skrutky by mali byt sucastou balenia zdroja. Zdroj sa pochopitelne otaca vetrakom dole.
- teraz prisiel rad na chladic, ak mame dokupeny chladic nanesieme na povrch procesoru rovnomernu co najtensiu vrstnu teplovodivej pasty tak aby nikde nebolo "ciste" miesto, najjednoduchsie asi tak, ze navlecieme sacok na prst a rozotreme. Teplovodiva pasta byva bud dodavana ku chladcu alebo sa dokupuje (je to zalezitost asi 3€) mozeme pouzit napriklad pastu Arctic Cooling MX-2.
Chladic prilozime na procesor a prichytime podla manualu od chladica, uchytenie sa totiz lisi pri roznych socketoch.
V pripade BOX (zakladneho) chladenia je to jednoduhsie, teplovodiva pasta je uz nanesena na chladici a staci ho prilozit na procesor a prichytit ku socketu taktiez podla navodu (navody byvaju zvacsa obrazkove takze to je jednoduche pochopit).
- teraz mozeme osadit disk a to tak, ze ho zasunieme do prednej spodnej casti skrinky (je tam vyhradene vacsiunou misto tak pre osem diskov teda si vyberieme kam ho chcem ulozit). Kazda skrinka ma svoj vlastny system na uchytenie, niektore sa priskrutkovavaju, ine sa zachytia otocenim packy atp. Taktiez sa to da najst v manualoch ale hoci kto sikovnejsi na to pride aj sam.
- prisiel rad na graficku kartu. PCI-E slot kam sa zapaja sa pomylit neda a vypada takto (na obrazku je aj starsi AGP):
Ak mame slotov viacej osadzame graficku do toho co je navrchu. Prirovname graficku ku slotu aby sme zistili ktore zaslepky na skrinke bude treba vylomit, zvacsa pri modernych grafikach to byvaju dva. Ked ich mame vylomene osadime graficku kartu tak aky poriadne zaskocila a jej panel priskrutkujeme ku skrinke (je tam pripravena diera).
- teraz si mozeme osadit opticku mechaniku, vylomime zaslepku na mieste kde nam bude vyhovovat, zasunieme ju dnu a uchytime podobne ako disk. Este pred vylamovanim ale treba dat dole predny panel skrinky, vacsinou ho staci len akoby vytrhnut. Ked mame osadenu napalovacku, panel dame nastal a ide sa pripajat.
Najprv trochu roztriedime kable od zdroja a pripajame.
- pripojime vetrak od chladicu procesoru, vacsinou to byva 4 pin a na doske je rovnaky proti kus, neda sa dat naopak:
- pripojime napajanie dosky:
taktiez sa neda dat naopak.
- pripojime napajanie procesoru, bud su to dve rovnake koncovky alebo len jedna:
- pripojime napalovacku, disk a vacsinou aj vetrak v skrinke na molex alebo SATA napajanie, zalezi od komponentu:
-pripojime pridavne napajanie grafickej karty pokial ho graficka potrebuje, zistime to jednoducho pohladom:
Ak zdroj nema napajanie na graficku alebo nedociahne kabel, riesi sa to redukciou:
- pripojime SATA alebo ATA kablom harddisk a mechaniku, rozpoznat ake pripojenie mame je velmi jednoduche:
Pri pripajani do dosky sato tiez pomylit neda.
- ostava pripojiet len USB porty, ledky a audio jacky predneho panelu.
USB pripajame do dosky na konektor JUSB1/2...:
Taktiez sa neda dat naopak lebo jedez z pinov je slepy.
-pripojime ledky, restart a power tlacidka a jacky:
Zapajame do pinov dosky s rovnakym nazvon a popiskami nahor.
Tymto sme skladanie dokoncili, skusime kable upratat tak aby co najmenej vytrcali do priestoru skrinky a hlavne aby nezavadili o nejaky ventilator a mozeme zavriet bocnicu a vyskusat PC.
- pripojime napajaci kabel ku zdroju, zapneme zdroj, pripojime monitor ku grafickej karte a zapneme PC. Skusenejsi si nastavia BIOS podla seba ale nieje to potrebne. Ak nabehne obrazok BIOSu tak je vsetko dobre zlozene a mozeme instalovat operacny system.
Za pripadne reklepy a chyby sa vopred ospravedlnujem, tiez ako som na nieco zabudol alebo mate navrh na zlepsenie tak piste a za pomoci moderatorov to hadam opravime.
Dufam, ze bude tento navod uzitocny a lahko pochopitelny aj pre lajka.
- navod zakazujem kopirovat na ine fora a vydavat ho za svoj
Taktiez treba brat ohlad na to ze komponenty ktore som si zobral za priklad nebudu vecne aktualne a teda nedrzte sa ich. Su uvedene len ako priklad!1x - Skladame Pc :
http://vimeo.com/groups/tvspace/videos/3246012 2x - Skrinka a Zdroj :
http://www.vimeo.com/3252090 3x - Disky a Vga :
http://www.vimeo.com/3259788 4x - Mechanika a Final :
http://www.vimeo.com/3264869posledná zmena: 11.08.2011