OpenGl
kedysi okolo roku 1993 slávna firma Silicon Graphics započala prvé pokusy s 3d grafickými renderingami. predchodzie riešenia vždy využívali procesor ale až Silicon graphics vyvinula špeciálne riešenia. nešlo síce o grafické karty do PC ale o samostatné počítače špeciálne určené na grafiku.
ich rozhranie pre windows ktoré sa na snahy MS vytvorilio v roku 1996 bolo OpenGl pre windows reprezentované knižnicami opengl32.dll a glu32.dll
Prečo OpenGl a opensource? Silicon graphics časom nevykazovala také zisky aké očakávali pretože v tom istom období nastúpili normálne PC ktoré boli všetrannejšie a dostupnejšie.
DirectDraw
je to 2d rozhranie ktoré vyvinul Microsoft. bolo integrované v DirectX. Jednalo sa o integrovanie 2d vykreslovana pomocou 3d karty. značne tým urýchľuje prácu s GUI ktoré nieje prepočítavané procesorom ale
3dfx Glide
Vyvinuté firmou 3dfx pre ich karty Voodoo. Dodnes neprekonané čo do kvality.
Direct 3d
3d akcelerácia značky Microsoft.. pri verzie DirectX7 základná, pri verzii 8 sa vyskytli prvé integrácie shadrov. pri verzii 9 a vyššie sa s každou vyššou verziou používal zároveň vyšší model shadrov.
od verzie 9 je toto rozhranie značne náročné na procesor.
Video Mixing Renderer 7
je to základné rozhranie ktoré sa používa k vykreslovaniu video streamu. od verzie DirectX 7. tiež sa mu zvyklo dávnejšie hovoriť Overlay Mixer. obraz je trochu zrnitý.
Video Mixing Renderer 9
toto rozhranie je od verzie DirectX9. značne náročné na procesor a v do verzie directX 9,0b značne nestabilné a bugové, prípadne nevýkonné. Umožňuje využívanie shadrov ku korekcii videa.
nevýhoda tohoto rozhrania je že v základnej verzii nevykresluje čiernu ako čiernu ale tmavošedú. korekcia je možná cez (video) shader.
všetky video prehrávače ale defaultne používajú VMR7. dôvod je velmi zlá spoľahlivosť a nevýkonnosť tohoto rozhrania. obraz je jemný ale podanie farieb je ako cez mliečny filter.
(hlavne na HD kvalitu sa môže stať že 1 fps videa ktorý horko ťažko dosiahnete cez toto rozhranie znamená plný a bezproblémový stream okolo 30- na VMR7)
Haali Renderer
novinka z dielne opensource. je distribuovaná s Haali video splitterom a použiť sa dá napríklad s Media Player Classic. Windows media player je automaticky z hry (VLC a iné bohužial neviem - hladajte output a nastavenia rendereru)
jemný obraz ako u VMR9, pritom ale farebné podanie je v poriadku. k renderingu nepoužíva CPU ale GPU čo znamená takmer nulové nároky. procesor sa tak môže venovať výhradne dekompresii a transportu dát.
rozhodne najkvalitnejšie riešenie, avšak je stále vo vývoji. nedá sa použiť na DVD, ale len na súbory.
_________________ Immolator:
MB: Abit VH6-T Mod "Immolator" * CPU: Intel Pentium III-S "Tualatin" 1.400 @ 1.628 Mhz 512 L2 Cache * RAM: 1526Mb PQI SDRam 133 @ 155MHz CL2 * VGA: ATI Radeon x850xt 256 Mb * Monitor: IBM G96* Sieť: Intel Pro 10/1000 GT * TV Tuner: Pinnacle 300i * Zvuk: SB LIVE! 5.1 * Repro: Philips A2.5 * SCSI Radič: Adaptec 19160 * SCSI HDD: 2x Seagate Cheetah 15k * SCSI Scanner: Canon 2700f * Zdroj: Enermax 535W * OS: Win98SE SESP1+KEX *
Sharp MZ-800, Z80a. 64kb Ram, 32 kb Vram, QuickDisk, Cassete Recorder. |