Po oficiálnom uvedení nového operačného systému od Microsoftu, Windows Vista, sa po svete rozleteli správy, aké je toto dielo dokonalé a nádherné. Nie je však všeto zlato, čo sa blyští a to určite vedel aj istý bezpečnostný expert a výskumník na Aucklandskej univerzite, Peter Gutmann. Ako uvádza na svojej stránke, je profesionálnym paranoikom, čiže rád do všetkého vŕta. A tentokrát si zobral na mušku práve Vistu a prišiel k naozaj zaujímavým faktom...
Pán Gutmann ešte minulý rok zverejnil Analýzu nákladov ohľadne ochrany obsahov vo Windows Vista. O čo vlastne ide? Každý vie, že Microsoft kladie veľký dôraz (alebo sa tak aspoň tvári) na ochranu digitálnych obsahov, či už je to hudba, videá alebo filmy. Čo je však zarážajúce, v operačnom systéme Windows Vista je táto ochrana "prepracovaná" až do tej úrovne, že narušuje stabilitu celého systému, čím sa následne zvyšujú aj náklady na prevádzku PC a nákup ďalších komponentov.
Ako uvádza sám Gutmann:
Windows Vista includes an extensive reworking of core OS elements in order to provide content protection for so-called “premium content”, typically HD data from Blu-Ray and HD-DVD sources. Providing this protection incurs considerable costs in terms of system performance, system stability, technical support overhead, and hardware and software cost. These issues affect not only users of Vista but the entire PC industry, since the effects of the protection measures extend to cover all hardware and software that will ever come into contact with Vista, even if it's not used directly with Vista (for example hardware in a Macintosh computer or on a Linux server). This document analyses the cost involved in Vista's content protection, and the collateral damage that this incurs throughout the computer industry.
V skratke asi toľko, že Vista obsahuje prvky, ktoré majú zabrániť kopírovaniu tzv. premium obsahu (čo sú najmä HD videá z Blue-Ray a HD-DVD diskov). Na prvý pohľad nič zlé, avšak celý tento systém so sebou prináša obrovské straty výkonu, nestabilitu systému a ďalšie náklady, čo ovplyvní nielen samotných Vista užívateľov, ale aj celý PC priemysel.
V čom vlastne táto ochrana spočíva? Nuž, sú tu dve rôzne alternatívy a to buď absolútne zamedzenie kopírovania alebo znižovanie kvality prehrávania. Tieto obmedzenie sa týkajú všetkých "nekontrolovaných" výstupov (čiže prakticky všetky výstupy na PC, cez ktoré je možné nahrať audio a video). Aby sa vám zabránilo skopírovať/prehrať chránený (premium) obsah média, tak systém jednoducho zastaví akýkoľvek priechod signálu cez tento most. Čo je ale zábavnejšie, všetko je vymyslené tak, že keď si budete chcieť skopírovať napríklad chránenú hudbu, tak sa vám automaticky zablokujú aj video konektory. Pre milovníkov zvuku ešte pridám informáciu, že pri takomto procese budú taktiež vypnuté všetky zvukové karty s technológiou ASIO (metóda na extrémne rýchle spracovanie zvuku s nízkym delayom). Málo srandy? Tak vedzte, že keď si budete chcieť prehrať nejaký chránený film, tak Vista vám ho síce na monitor nahodí, ale najskôr zníži jeho rozlíšenie približne na 1/4 toho pôvodného a potom ho znova prepočíta naspäť do toho pôvodného. Asi netreba pripomínať, že to nebude len jemne zhoršený obraz.
Funkciu tohoto všetkého zabezpečujú tzv. tilt-bity, ktorých úlohou je neustále monitorovanie činností v systéme, a v prípade, že sa vyskytne niečo neobvyklého, spustí sa práca týchto tilt-bitov. Čo to znamená? Vlastne nič, iba reštart celého grafického subsystému a chvíľkovú stratu kontroly nad PC, pokiaľ sa všetko nevráti do "normálu". Kontrola pomocou týchto vecičiek bude prebiehať približne každé 2-3 milisekundy - čiže aj v prípade, že niečo len sťahujete a ste mimo počítača, Vista sa bude každú chvíľu domáhať signálu napríklad aj zo zvukovky.
Toto všetko teda ale znamená, že Vista je zámerne nespoľahlivý systém. Celá vec je totiž nedomyslená, pomocou tilt-bitov bude možné spôsobiť napríklad pretečenia buffera, chyby v alokácii pamäte a podobne. Taktiež bude mat Vista za následok zdraženie hardware, pretože aby mohlo nejaké železo získať pečiatku "Vista compatible", musia jeho bezpečnosť - a teraz sa podržte - schváliť najmenej tri hollywoodske štúdiá! Podľa MS a Hollywoodu totiž napríklad rôzne spracovanie grafických kariet (rôzny počet výstupov, konektorov alebo napríklad pamätí) umožnuje potenciálne porušovanie chráneného obsahu - niekto by sa totiž mohol napojiť na grafickú kartu a odoberať z nej signál... Do toho sa nahrnú aj ďalšie nepotrebné náklady na rôzne šifrovanie a podobné veci, takže o raste cien takmer ani nemožno pochybovať.
Peter Gutmann to dokonale vystihol, keď povedal, že takéto praktiky ho doslova urážajú. Robia totiž z každého majiteľa Visty potenciálneho zlodeja, na tento systém bude doplácať aj nevinný užívateľ, ktorý vôbec nemá v pláne nič kopírovať. Veď ako hovorí sám autor, keď si budem chcieť pozrieť chránené DVD, tak si na to kúpim čínsky prehrávač za tisícku a nie PC za niekoľko desiatok tisíc korún.
Zdroj:
www.e-sports.sk